aplikacja IKO PKO BP
Aplikacja IKO (fot. PKO BP)

Klienci PKO BP mają problem, żeby złożyć wniosek o rządowe wakacje kredytowe

Od dziś klienci, którzy spłacają kredyt hipoteczny w PLN, mogą złożyć wniosek o rządowe wakacje kredytowe. Niestety, klienci PKO BP mają z tym ogromne problemy.

Klienci PKO BP nie mogą złożyć wniosku o rządowe wakacje kredytowe

Pierwsze zgłoszenia pojawiły się w serwisie Downdetector już około godziny ósmej rano i z każdą kolejną minutą ich liczba rosła w bardzo szybkim tempie – obecnie jest już ponad 1000 zgłoszeń. Kiedy zajrzymy na oficjalny profil PKO Banku Polskiego na Facebooku, szybko dowiemy się, że klienci banku mają problemy ze złożeniem wniosku o rządowe wakacje kredytowe.

PKO BP awaria problem ze złożeniem wniosku o rządowe wakacje kredytowe 29.07.2022
źródło: Downdetector

Sfrustrowani klienci zgłaszają na przykład, że po kliknięciu przycisku „Złóż wniosek” aplikacja wylogowuje z banku, przez co nie można złożyć wniosku. U niektórych osób funkcja ta działa w bankowości internetowej przez stronę internetową, jednak nie u wszystkich. Niektórzy widzą natomiast komunikat o braku połączenia z internetem na zmianę z komunikatem o błędzie serwisu, a jeszcze inni zobaczyli informację Nie możemy zrealizować tej operacji. W razie pytań skontaktuj się z naszym konsultantem. Część osób zgłasza z kolei, że bankowość w ogóle nie działa – wylogowuje ich przy każdej operacji.

Bank PKO BP jest świadomy występujących problemów i zapewnia, że pracuje nad przywróceniem pełnej funkcjonalności. Ponadto poinformował, że w związku z dużym zainteresowaniem wakacjami kredytowymi, otworzy w sobotę 30 lipca 2022 roku wszystkie swoje oddziały – będą one czynne w godzinach 9:00-12:00.

Rządowe wakacje kredytowe. Co to jest, kto może skorzystać, jak złożyć wniosek?

Aby pomóc kredytobiorcom, których raty ogromnie wzrosły przez szybko rosnące stopy procentowe, rząd przygotował mechanizm, który pozwoli im trochę odetchnąć. Dzięki wakacjom kredytowym nie będą musieli płacić rat kredytowych przez nawet osiem miesięcy: po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 roku i po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów w 2023 roku.

Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Oznacza to, że kredytobiorca nie zostanie zwolniony z konieczności spłaty – raty zostaną odroczone, więc i tak będzie musiał je zapłacić, ale później, jednak bez dodatkowych kosztów.

Z wakacji kredytowych mogą skorzystać kredytobiorcy, którzy zawarli umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 roku i zakończą okres kredytowana co najmniej po upływie sześciu miesięcy od tej daty. Wniosek o wakacje kredytowe można złożyć pisemnie, mejlowo lub przez bankowość elektroniczną.

Ministerstwo Finansów przygotowało również Przewodnik po wakacjach kredytowych (dostępny pod linkiem w formacie PDF).