(fot. Mazda)

Mazda MX-30 – pierwszy elektryk w ofercie producenta. Poznaliśmy zasięg i cenę

Japoński producent postanowił dołączyć do motoryzacyjnej rewolucji. Oto Mazda MX-30, czyli pierwszy w pełni elektryczny samochód w ofercie marki.

Mazda MX-30 – atrakcyjny wygląd

Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami, podczas targów Tokyo Motor Show pokazano w pełni zelektryfikowaną Mazdę. Muszę przyznać, że nowy samochód Japończyków wygląda atrakcyjnie. To z pewnością jeden z najlepiej prezentujących się elektryków na rynku.

Reklama
(fot. Mazda)

Firma chwali się, że nie tylko pod względem napędu mamy do czynienia ze zdrowym podejściem do ekologii, bowiem cały samochód starano się zaprojektować w sposób przyjazny dla środowiska. Zespół pracujący nad wnętrzem kabiny dobierał materiały, które są jak najmniej szkodliwe i cechują się wysoką trwałością. Ponadto, sięgnięto po materiały z recyklingu. Przykładowo tapicerka drzwi wykorzystuje włókna wykonane z plastikowych butelek.

(fot. Mazda)

Co ciekawe, mimo iż na środkowym tunelu umieszczone jest fizyczne pokrętło, które pozwala na poruszanie się po systemie infotainment, to panel klimatyzacji dostępny jest już z poziomu dotykowego wyświetlacza. W miejscu, w którym często umieszczone są przyciski klimatyzacji, w MX-30 znajduje się 7-calowy ekran.

Mazda MX-30 – zasięg i cena

Nie poznaliśmy jeszcze wszystkich szczegółów związanych z osiągami. Nie należy jednak spodziewać się sportowych wyników, bowiem Mazda MX-30 to samochód przeznaczony przede wszystkim do sprawnego poruszania się w mieście. Nie jest to pojazd mający konkurować z topowymi autami elektrycznymi.

Wiemy, że zastosowany akumulator o pojemności 35,5 kWh pozwala na przejechanie około 200 kilometrów. Nie jest to wynik zbyt imponujący, nawet jak na samochód elektryczny. Jednak, jak przed chwilą wspomniałem, nie mamy do czynienia z autem mającym pokonywać długie trasy na autostradach. Myślę, że w określonych scenariuszach w mieście, jak dojazd do pracy czy wypad do centrum handlowego, oferowany zasięg powinien okazać się w zupełności wystarczający.

(fot. Mazda)

Jak podaje serwis Moto.pl, pierwsze egzemplarze Mazdy MX-30 mają pojawić się w Polsce w drugiej połowie 2020 roku. Specjalną wersję First Edition będzie można kupić za 149 900 złotych. Owszem, nie jest tanio, ale trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z dość dobrze wyposażonych samochodem. Klienci otrzymają m.in. matrycowe reflektory LED, nawigację czy dostęp do zestawu cyfrowych zegarów.

Polecamy również:

Audi stawia na elektryfikację oferty. Oto nowe Audi A6 i A8 w wersji hybrydowej

źródło: Mazda, Moto.pl