Mazda
Mazda

Mazda zaprezentuje swojego seryjnego elektryka

Japońska Mazda jakiś czas temu zapowiedziała dołączenie do marek produkujących samochody w pełni elektryczne. Wszystko wskazuje, że pierwszy projekt takiego pojazdu zobaczymy już za miesiąc.

Okazją do zaprezentowania swojego pierwszego elektrycznego modelu mają być wyczekiwane targi Tokyo Motor Show. To właśnie tam Mazda chce pokazać swoją wizję bezemisyjnego samochodu, a także ogłosić elektryfikację pozostałych modeli. Tym samym japoński producent dołączy do pozostałych azjatyckich marek, które już od dłuższego czasu dążą do poprawy jakości środowiska.

Reklama

Na obecną chwilę nie wiadomo zbyt wiele na temat nadchodzącego samochodu. Wśród domysłów pojawiają się koncepcje dotyczące elektrycznego SUV-a. Wszystko za sprawą niedawnych testów w Norwegii, gdzie przyłapano Mazdę na sprawdzaniu elektrycznego pojazdu, który z wyglądu przypominał model CX-30. Nieoficjalne plotki głoszą jednak, że prezentowany w Tokyo samochód ma być całkowicie nowym pojazdem w gamie japońskiego producenta.

Potwierdzono natomiast, że samochód nie powstaje w ramach wspólnego projektu Mazdy i Toyoty, który został zapoczątkowany w 2017 roku. Jest to całkowicie oddzielny projekt technologiczny i ma być dostępny w dwóch wersjach w zależności od rynku, na który trafi. Do Europy i Azji ma zawitać wersja w pełni elektryczna, która będzie lżejsza i bardziej dynamiczna, ale też dysponująca ograniczonym zasięgiem. Amerykanie mają natomiast otrzymać model wspomagany dodatkowym silnikiem spalinowym, co ma pomóc w pokonywaniu potężnych odległości, charakterystycznych zwłaszcza dla krajów Ameryki Północnej. Wiadomo także, że pojazd trafi do oficjalnej sprzedaży już w przyszłym roku.

Targi Tokyo Motor Show zaczynają się 24 października 2019 roku.

Źródło: Automotive News