ścieżki PCB
źródło: Pixabay

Szykujcie się na nowy, ultraszybki standard rozszerzeń

Komputery osobiste cechują się coraz nowszymi złączami i interfejsami, które są w stanie obsłużyć jeszcze wydajniejsze komponenty o większych przepustowościach. Obecnie najchętniej wykorzystywana jest magistrala PCI-Express 4.0, na której bazują dyski SSD M.2, a także karty graficzne. Mimo że piąta generacja interfejsu na dobre się nie zadomowiła w naszych pecetach, to producent zapowiedział już standard PCIe 6.0, który ma zapewnić jeszcze większe transfery.

Reklama

Specyfikacja interfejsu PCIe 6.0. Wysokie transfery na pojedynczej linii

Standard PCI-Express 4.0 jest coraz chętniej wykorzystywany – mimo wysokiego zainteresowania dyskami z 3. generacją interfejsu. Większość dysków 4. generacji kosztuje sporo, bowiem topowe półprzewodniki są średnio dwukrotnie droższe od poprzedniej wersji, ale za ceną idzie wysoka wydajność. Standard trafia też do nowoczesnych kart graficznych, które cechują się coraz wyższą wydajnością, a także przepustowością.

PCie 6.0 adaptacja
źródło: businesswire

Nowoczesne płyty główne (na chipsecie Z690) wspierają magistralę PCIe 5.0, która zapewnia przepustowość do 128 GB/s (na 16 liniach – pojedyncza ścieżka oferuje 32 GT/s, czyli 4 GB/s). Dyski PCI-Express 5.0 x4 teoretycznie mogą zatem „rozpędzać” się do 16 GB/s, natomiast pierwsze testy kontrolera Phison E26 wykazują przepustowość 14 GB/s. Ostatnio zaprezentowany interfejs PCIe 6.0 na 16 liniach (x16) będzie gwarantował zarówno odczyt, jak i zapis na poziomie 256 GB/s, zaś pojedyncza ścieżka (64 GT/s – 8 GB/s).

Ponadto standard wykorzystuje technologię czteropoziomowej pulsacyjnej modulacji amplitudy (PAM-4) dla korekcji błędów. Patrząc na dość wysoki poziom złożenia interfejsu, możemy być pewni, że urządzenia wykorzystujące tę technikę będą drogie w produkcji i na początku zarezerwowane jedynie dla segmentu enterprise, czyli w głównej mierze serwerów. Każda z linii ma cechować się znikomym opóźnieniem na poziomie poniżej 10 nanosekund.

PCie 6.0 specyfikacja
źródło: businesswire

A jak rozszerzenie PCIe 6.0 wpłynie na urządzenia stworzone z myślą o typowych użytkownikach? Najważniejszy będzie fakt, że dyski SSD M.2 NVMe PCIe 6.0 w teorii zapewnią przepustowość do 32 GB/s w obie strony, niemniej jednak adaptacja standardu to najpewniej kwestia kilku lat.