Viper Venom DDR5
fot. Patriot

Pamięci Patriot Viper wreszcie w wersji DDR5

Patriot to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych producentów pamięci komputerowych – w tym RAM, który zasłynął z modułów z serii Viper. Te w wersji DDR4 swego czasu były niesłychanie popularne, ale – jak wiemy – od kilku miesięcy na rynku pojawiają się kolejne propozycje w najnowszym standardzie DDR5. Patriot dołącza do innych firm i pokazuje swoje najnowsze pamięci Viper Venom DDR5.

Reklama

Patriot Viper Venom DDR5 dostępny w dwóch wersjach – z i bez RGB

Moduły Viper Venom DDR5 zostały przygotowane w kilku wariantach – różniących się pod względem częstotliwości zegara, który w zależności od sprzedawanej wersji będzie taktował w zakresie od 4800 (standard JEDEC) do 6200 MHz. Do sprzedaży trafią standardowo zestawy 16 GB oraz 32 GB – obejmujące odpowiednio jedną i dwie kości.

Niezależnie jednak od wariantu pojemności i szybkości, wszystkie moduły Viper Venom DDR5 będą miały cechę wspólną – design. Ten, porównując z poprzednią generacją RAM (DDR4), został zmieniony. Bezpośredni poprzednik cechował się charakterystyczną budową radiatora o wysokim profilu z żeberkami nadającymi bardziej gamingowego wyglądu.

Nowa generacja ma za to bardziej stonowany system chłodzenia (aluminiowy radiator) o niskim profilu, chociaż trzeba przyznać Patriotowi, że pod względem projektu wykonał kawał dobrej roboty. Po lewej stronie mamy charakterystyczne logo na czarnym tle, natomiast po prawej białe wstawki z nazwą „Viper”.

Powyżej białego elementu, w zależności od wybranej wersji – RGB lub bez podświetlenia, znajduje się rozświetlający pasek lub czarna wstawka. Podświetleniem można sterować przy pomocy płyt głównych najpopularniejszych producentów. W przypadku specyfikacji pamięci Viper Venom DDR5 warto wspomnieć o obecności chipów PCIM, a także SPD HUB, które razem służą do zarządzania energią modułów pamięci. Jako iż jest to 5. generacja RAM, nie zabrakło tu oczywiście realizowanej sprzętowo korekcji błędów ECC.

Według Patriota pamięci Viper Venom DDR5 mają być dostępne w zestawach 32 GB (2×16 GB), taktowanych zegarem 6200 MHz z timingami 40-40-40-76 w dwóch wersjach – z RGB i bez podświetlenia. Cena podstawowej wersji modułów to 1560 złotych, zaś wariant z RGB kosztuje 1660 złotych. W okolicach czerwca 2022 roku do sprzedaży trafią także inne, nieco wolniejsze wersje pamięci Patriota.