Oppo odświeża aparaty w swoich smartfonach. Obiektywy peryskopowe mają być jeszcze lepsze

Oppo jako jeden z pierwszych producentów zaczął na dużą skalę wykorzystywać obiektywy peryskopowe w swoich smartfonach. Jak każda technologia, która okazała się przydatna, będzie rozwijana przez firmę, czego dowodem są zmiany zapowiedziane przez Oppo.

Reklama

Obiektywy peryskopowe znakiem rozpoznawczym Oppo

Zapowiedzi dotyczące „wspaniałych możliwości” w nowych obiektywach aparatu od Oppo brzmią tak samo hurraoptymistycznie jak przy okazji każdej innej prezentacji technologii fotografii mobilnych. Zdajemy sobie jednak sprawę, że chiński producent smartfonów wcale nie jest byle jakim graczem w tej dziedzinie.

Zgodnie z aktualnym rankingiem najlepszych smartfonów dla miłośników robienia zdjęć, Oppo Find X2 Pro zajmuje wysokie, czwarte miejsce, jeszcze przed Samsungiem Galaxy S20 Ultra. Model ten dostał także nagrodę EISA w kategorii „Najbardziej zaawansowany smartfon”.

Smartfony Oppo są doceniane pod względem możliwości fotograficznych między innymi dzięki peryskopowym obiektywom, umożliwiającym uzyskanie dobrego przybliżenia hybrydowego. Firma ulepsza stosowane przez siebie rozwiązania, prezentując ich kolejną generację.

Zoom hybrydowy nowej generacji

Nowy system fotograficzny od Oppo wykorzystuje trzy grupy peryskopowych soczewek zmiennoogniskowych. Dwie z nich maja możliwość regulacji, dzięki czemu możliwe jest „łapanie ostrości”. Łącznie system korzysta z kombinacji 7 soczewek, które są w stanie uzyskać ekwiwalent ogniskowych 85 mm i 135 mm. Przy użyciu przysłon f/3.3 i f/4.4 kontroluje się możliwości optyczne obiektywów.

Główny sensor współpracuje z technologią Fusion, wyrównującą pole widzenia i zapewniającą pokrycie ogniskowych z zakresu ekwiwalentów 85 mm do 280 mm. Dodatkowo wyposażony jest w 16-bitowy układ scalony odpowiadający za moduły ustawiania ostrości i optycznej stabilizacji.

System zaprojektowano specjalnie pod nowy czujnik obrazu o proporcjach 16:11 i maksymalnej rozdzielczości wyjściowej 32 Mpix. Korzysta on z technologii łączenia czterech pikseli w jeden.

Oppo przekazało też kilka próbek zdjęć wykonanych nowym typem obiektywu z ekwiwalentem ogniskowych 85 mm i 135 mm. Oczywiście dopiero praktyczne testy pokażą, ile tak naprawdę warta jest nowa technologia obiektywów peryskopowych z Chin. Podobno, by można było z niej korzystać, Oppo złożyło wnioski na dziesiątki patentów w różnych krajach.