Oppo prezentuje nowatorski pomysł na optyczny zoom w aparatach smartfonów

Zgodnie z zapowiedziami, OPPO zaprezentowało dziś bardzo ciekawą technologię podwójnych aparatów, która najpewniej będzie wykorzystywana w przyszłych smartfonach firmy. Nazwa patentu, 5X Precision Optical Zoom, zdradza już na początek, co firmie udało się osiągnąć po ponad roku prac badawczych i rozwojowych.

Reklama

5-krotny zoom optyczny w cienkiej obudowie smartfonu to nie lada wyczyn, a OPPO musiało dodatkowo wymyślić, jak zmusić do współpracy dwie soczewki aparatu. Opracowane rozwiązanie wykorzystuje teleobiektyw i odpowiednie ustawienie obiektywu szerokokątnego, który jest coraz częściej stosowany w aparatach innych firm. Jednak inżynierowie OPPO przepuszczają światło przez pryzmat za pomocą struktury przypominającej peryskop, umieszczonej pod kątem 90 stopni w stosunku do szerokokątnego obiektywu. W wyniku zastosowania takiej konstrukcji, dla użytkownika widoczny jest tylko jeden sensor – drugie oko aparatu schowane jest wewnątrz smartfonu.

Przez odpowiednie załamanie światła, OPPO udało się powiększyć obraz odległych obiektów bez konieczności korzystania z nieporęcznych soczewek. Zakładam, że pomaga w tym jakieś sprytne oprogramowanie, które łączy ze sobą obraz z dwóch aparatów, tak by zyskiwać przybliżone zdjęcie przedmiotu. W sumie wewnątrz modułu pracuje ponad 50 elementów, które łącznie zajmują 5,7 mm wysokości.

Reklama

Jednym z rzadszych zagadnień poruszanych w kontekście optycznego zoomu w smartfonach jest kwestia stabilizacji obrazu. Nawet najmniejsze drgania są znacznie bardziej zauważalne podczas robienia zdjęć z przybliżeniem. Firma OPPO pomyślała i o tym – opracowując efektywną technologię zoomu, powiązała ją z nowym sposobem na optyczną stabilizację obrazu. Chwali się teraz, że ich rozwiązanie zapewnia nawet o 40% lepszą wydajność w stosunku do tych ostatniej generacji. Oznacza to, że zdjęcia powinny pozostać ostre i wolne od rozmyć nawet podczas używania pięciokrotnego zoomu.

Nie jest to nic nowego w świecie aparatów fotograficznych – podobne rozwiązania z powodzeniem stosowane są w przeróżnych modelach profesjonalnych urządzeń. Nikt jednak do tej pory z powodzeniem nie zastosował ich podczas konstruowania smartfonów.

To wszystko brzmi dość obiecująco, ale OPPO na razie nie zaprezentowało żadnego smartfonu, który miałby korzystać z 5X Precision Optical Zoom. Być może technologia ta jest zarezerwowana dla specjalnej serii urządzeń, które OPPO planuje rzekomo wprowadzić na rynek – rodziny modeli „F”. Czy tak rzeczywiście jest? Się okaże.

Próbki możliwości rozwiązania Chińczyków robią naprawdę dobre wrażenie, spójrzcie:

 

źródło: AndroidAuthority