(fot. Opera)

Opera 60 już dostępna do pobrania. Oto przeglądarka gotowa na Web 3.0

Wczoraj informowaliśmy o udostępnieniu testowej wersji nowej przeglądarki bazującej na Chromium. Wszyscy zainteresowani, pod warunkiem, że posiadają Windowsa 10, mogą wypróbować nowego Edge’a. Z kolei dziś, twórcy Opery, a więc kolejnej przeglądarki mającej dużo wspólnego z Google Chrome, ogłosili wydanie dużej aktualizacji. Oto nadeszła Opera Reborn 3, czyli po prostu Opera 60.

Nowa wersja Opery ma być pierwszą przeglądarką na desktop, która została zaprojektowana z myślą o Web 3.0, czyli następcy Web 2.0. Internet obecnie stał się dużą siecią społecznościową, w której użytkownicy nie tylko mogą znaleźć informacje, ale także mogą tworzyć różnie treści. Z kolei, jak uważają twórcy Opery, następna generacja oznaczona jako 3.0, ma być zdecentralizowana. Dane, które obecnie są w rękach dużych firm internetowych, mają przejść w ręce użytkowników. Ponadto, wśród najważniejszych technologii będą znajdować się kryptowaluty i blockchain.

Opera 60: oto najważniejsze nowości

W ramach przystosowania do obsługi Web 3.0, w przeglądarkę został wbudowany portfel kryptowalut. Synchronizuje on dane z portfelem w mobilnej Operze na Androida. Smartfon wykorzystywany jest także podczas potwierdzania operacji. Użytkownik może wówczas wykorzystać systemy zabezpieczenia biometrycznego, jak czytnik linii papilarnych czy skanowanie twarzy.

Opera 60.

Kolejną większą nowością są usprawnienia w narzędziu VPN. Wciąż pozostaje ono bezpłatne i wciąż może być całkiem dobrym wyborem dla użytkowników, którzy chcą zachować wyższą prywatność podczas przeglądania internetu. Opera zaznacza, że ich VPN nie wymaga logowania i serwery nie przechowują żadnych danych dotyczących aktywności. Teraz wszystko to ma działać sprawniej.

Opera 60 wprowadza również zmiany w wyglądzie. Ulepszenia dotknęły całą przeglądarkę, a także jasny i ciemny motyw. Wśród głównych wytycznych, stosowanych podczas projektowania odświeżonego wyglądu, znalazł się minimalizm i nowoczesność. Twórcy chcą ograniczyć do minimum wszystko, co wygląda efektownie, skupiając się na czytelności. Jasny motyw ma teraz wyglądać lżej, z kolei ciemny ma charakteryzować się elegancją. Jedno trzeba przyznać, nowa wersja jest naprawdę atrakcyjna. Powinna spodobać się zwłaszcza osobom preferującym ciemne motywy.

Nowa wersja to także mniejsze zmiany i usunięcie wcześniej zgłoszonych błędów. Operę 60 jest już dostępna do pobrania na stronie producenta. Przeglądarka została wydana na komputery z Windowsem, macOS-em i Linuksem.

Polecamy także:

Google rozbuduje program zaawansowanej ochrony w przeglądarce Chrome

źródło: Opera