Google Chrome logo

Google rozbuduje program zaawansowanej ochrony w przeglądarce Chrome

Przeglądarka Chrome zmienia się ostatnio dość dynamicznie. Wiele innych firm – na czele z Microsoftem – zdecydowało się zaufać narzędziu firmowanemu przez Google, które od pewnego czasu jeszcze bardziej stawia na bezpieczeństwo. Czy rozbudowana funkcja ochrony, nad którą pracuje gigant, zostanie przyjęta na rynku z zadowoleniem?

Rzecz dotyczy tak zwanego programu zaawansowanej ochrony. Ów program debiutował na rynku już dwa lata temu, a jego główną ideą była ochrona kont użytkowników oraz ich danych. Świetnym przykładem działania funkcji jest choćby wymóg używania kluczy bezpieczeństwa, które każdorazowo są wykorzystywane w chwili logowania na konto z wykorzystaniem rozwiązań firm trzecich. A teraz, po nieco dłuższej przerwie w zakresie rozbudowy programu zaawansowanej ochrony, wreszcie idzie nowe.

Asystent Google zostanie zintegrowany z Chrome?

W chwili obecnej funkcja pojawiła się w kodzie przeglądarki Chrome, która wciąż nie została wydana jako oficjalna aktualizacja. Analiza kodu wykazała, że od momentu wdrożenia uaktualnienia, przeglądarka Google Chrome będzie mogła wyświetlać dodatkowe ostrzeżenia o pobraniu plików, które stanowią potencjalne niebezpieczeństwo, przed takimi, które są klasyfikowane jako złośliwe oprogramowanie.

Fot za: 9to5Google

Warto zauważyć, że obecnie ta funkcja – w nieco okrojonej formie – jest na wyposażeniu przeglądarki, jednak uaktualnienie ma dość znacząco przebudować model działania oraz diagnostyki plików. Serwis źródłowy sugeruje, że nowy mechanizm ma być o wiele bardziej rygorystyczny względem zabezpieczeń, których używamy obecnie. Co ważne, analityka nie będzie wymagać żadnego dodatkowego oprogramowania po naszej stronie. Pliki będą analizowane przez narzędzia zainstalowane na serwerach Google’a.

Kończąc, warto w tym miejscu dopowiedzieć, że ze względu na tak restrykcyjne normy sprawdzania plików, Google rozważa, aby nie włączać tej funkcji u każdego użytkownika z automatu. Po pobraniu zaktualizowanej wersji przeglądarki, ta ma przypomnieć nam o tym, że korzystamy z programu zaawansowanej ochrony i dać możliwość dezaktywacji omawianego narzędzia. Spodziewamy się, że nowy tryb pracy pojawi się w w Chrome 76.

źródło: 9to5Google