Edge bazujący na Chromium dostępny do pobrania. Ruszyły testy nowej przeglądarki

Pod koniec zeszłego roku, Microsoft oficjalnie ogłosił, że zamierza stworzyć nową przeglądarkę internetową. Warto zaznaczyć, że znacząco odświeżoną pod maską, bowiem bazującą na Chromium. Natomiast teraz, wszyscy zainteresowani użytkownicy Windowsa 10, mogą już przetestować nowego Edge’a.

No cóż, rynek przeglądarek zaczyna wyglądać coraz mniej interesująco. Nie, nie chodzi o funkcjonalność, która jest przecież coraz wyższa czy o pożeranie RAM-u przez Google Chrome’a. Problemem, którym możemy niebawem odczuć, jest dominacja jednego rozwiązania. Chrome jest bowiem najpopularniejszą przeglądarką na rynku. Z kolei konkurencja, jak Opera czy Edge, zaczyna stawać się „drugim Chromem”, przechodząc na projekt Chromium. Natomiast silnik WebKit staje się standardem, który jest priorytetowo traktowany przez twórców stron internetowych.

Nowe plany Microsoftu dotyczące rynku przeglądarek

Microsoft Edge, który zadebiutował wraz z Windowsem 10, miał pomóc Microsoftowi w odbudowie pozycji na rynku przeglądarek internetowych. W założeniach miał być główną przeglądarką większości osób, które zdecydują się na przesiadkę na nowego Windowsa. Miał również sprawić, że wszyscy zapomną o Internet Explorerze, przez złośliwych nazywanym narzędziem do pobierania przeglądarek konkurencji. Ambitnego planu jednak nie udało się zrealizować.

Nowy Microsoft Edge.

Microsoft, widząc dominację Chrome’a i brak sukcesu Edge’a, postanowił wprowadzić nowy pomysł. Firma ogłosiła wydanie nowej przeglądarki bazującej na Chromium, która docelowo ma trafić na znacznie więcej platform i ma być produktem ciekawszym dla użytkowników.

Edge bazujący na Chromium już dostępny. Jak pobrać?

Nowy Edge wreszcie został udostępniony we wczesnej testowej wersji. Osoby, które chcą dołączyć do grona testerów muszą posiadać Windowsa 10. Wydanie na macOS-a, a także na starsze Windowsy, pojawi się później.

Nowy Microsoft Edge.

Przeglądarka została udostępniona w dwóch wersjach – Dev i Canary. W pierwszym kanale nowe aktualizacje pojawiają się raz na tydzień. Z kolei drugie wydanie może otrzymywać aktualizacje nawet codziennie. Niebawem do tego grona powinna dołączyć wersja Beta, która ma charakteryzować się wyższą stabilnością.

Należy pamiętać, że obecna wersja jest jeszcze we wczesnej fazie testów. W związku z tym, może posiadać sporo błędów i nie zaleca się, aby traktować nowego Edge’a jako główną przeglądarkę na komputerze. W celu pobrania należy wejść na stronę Microsoft Edge Insider Channels.

źródło: Windows Blog