smartphone OnePlus 8 Pro
OnePlus 8 Pro (fot. @OnLeaks @91Mobiles)

OnePlus zaprezentował wyświetlacz OLED QHD+ 120 Hz do OnePlus 8 Pro

OnePlus postanowił podgrzać atmosferę wokół smartfonów z serii OnePlus 8, bowiem już dziś zaprezentował wyświetlacz, który znajdzie się w nadchodzących urządzeniach. Przedstawiony ekran ma przynajmniej jedną przewagę nad panelem, jaki zostanie zastosowany we flagowcach Samsunga z linii Galaxy S20.

Zaprezentowany dziś przez OnePlusa wyświetlacz to matryca OLED, która ma rozdzielczość QHD+ i charakteryzuje się częstotliwością odświeżania na poziomie 120 Hz. Według nieoficjalnych doniesień, Samsung w przypadku swoich flagowców z serii Galaxy S20 podobno zablokował taką częstotliwość dla rozdzielczości QHD+, więc smartfony chińskiej marki pod tym względem będą „lepsze” względem propozycji południowokoreańskiego producenta.

OnePlus pochwalił się też, że jego nowy wyświetlacz charakteryzuje się także 240 Hz touch sampling rate – parametr ten określa, jak szybko panel śledzi ruch palca użytkownika (im jest wyższy, tym jest dokładniejszy i bardziej responsywny). Jak deklaruje producent, jest to najwyższa wartość w segmencie smartfonów. Ekran dodatkowo ma aż 4096 poziomów automatycznej jasności, co jest rekordową wartością w przypadku urządzeń z Androidem.

OnePlus poinformował również, że opracowany wyświetlacz może się pochwalić zauważalną różnicą kolorów (JNCD – Just Noticeable Color Difference) na poziomie <0.8, podczas gdy średnia dla branży to <2. Nie jest to jednak rekordowy wynik, bowiem ekran w Samsungu Galaxy Note 10+ charakteryzuje się dokładnością 0.4 JNCD (tak wynika z testu przeprowadzonego przez DisplayMate). Z drugiej strony, parametr ten w przypadku iPhone’a 11 Pro Max wynosi <0.9 (czego producent nie omieszkał zaznaczyć).

OnePlus dodał także funkcję MEMC (Motion Estimation / Motion Compesation; do 120 klatek na sekundę), która znana jest przede wszystkim z telewizorów i ma na celu zapewnienie lepszej płynności obrazu. Oprócz tego nie zabrakło wsparcia dla technologii 10 bit HDR.

OnePlus zapowiedział, że zaprezentowany dziś wyświetlacz zostanie zastosowany w smartfonach z serii OnePlus 8, aczkolwiek można się spodziewać, że nie znajdzie się na pokładzie wszystkich, a jedynie w modelu OnePlus 8 Pro. Pozostałe najprawdopodobniej otrzymają ekrany o rozdzielczości Full HD+ o nieco słabszych parametrach technicznych (a na pewno tak stanie się w przypadku OnePlus 8 Lite).

Źródło: Weibo via FoneArena, GizmoChina