OnePlus zaoferuje cztery lata dużych aktualizacji Androida [AKTUALIZACJA]

OnePlus chce dołączyć do grona firm, które planują wspierać swoje telefony przez naprawdę długi czas. Już od przyszłego roku będziecie mieli powód, żeby nie wymieniać swojego smartfona przez niemal pół dekady.

OnePlus i polityka 4+5

Flagowe smartfony to nie tylko solidne zdjęcia z tylnych aparatów czy megaszybkie procesory. To również inna polityka traktowania kupującego. Świadczyć o tym może choćby np. oferowanie przez Samsunga w nowych modelach z serii Galaxy S, Galaxy Z Fold, Galaxy Z Flip czy Galaxy Tab S czterech lat dużych aktualizacji systemowych oraz pięć lat poprawek bezpieczeństwa. Śladem koreańskiego producenta chce iść również OnePlus.

oneplus 11 pro snapdragon 8 gen 2
OnePlus 11 Pro będzie najprawdopodobniej jednym z pierwszych smartfonów OnePlusa o wydłużonym wsparciu długoterminowym. (Źródło: OnLeaks)

Firma powiązana z OPPO obiecuje, że wybrane smartfony, począwszy od 2023 roku, będą otrzymywać duże aktualizacje OxygenOS przez cztery lata od daty premiery oraz pięć lat łatek związanych z bezpieczeństwem urządzenia. Choć OnePlus nie wskazał, o które modele konkretnie chodzi, możemy się domyślić, że priorytetem dla Chińczyków będzie flagowa seria urządzeń z numerem 11 oraz jej następcy.

Nowinki w Oxygen OS 13.1

Przy okazji producent podzielił się ze światem zmianami, jakie czekają nakładkę OxygenOS w wersji 13.1, kiedy ta pojawi się na rynku w pierwszej połowie 2023 roku.

Nowe oprogramowanie będzie zawierać w sobie odświeżoną funkcję always-on-display ze wsparciem dla Spotify, zarządzanie pamięcią wspomagane przez sztuczną inteligencję, które wpłynie pozytywnie na osiągi urządzenia, dźwięk przestrzenny oparty na technologii Dolby Atmos oraz drugą generację prywatnej przestrzeni dyskowej. Całość będzie podlana nowym sosem w postaci „Aquamorficznego” języka stylistycznego.

Taka postawa firmy to bardzo dobry ruch, nie tylko od strony marketingu. Im więcej producentów smartfonów postanowi wspierać swoje urządzenia przez dłuższy czas, tym większa będzie presja na tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Kto wie, może nawet doczekamy się czasów, że budżetowe smartfony również będą mogły liczyć na wsparcie dłuższe niż dwie duże odsłony Androida i trzy lata poprawek bezpieczeństwa.

[AKTUALIZACJA 01.12.2022]

Podczas konferencji w Londynie OnePlus zdradził nieco więcej na temat aktualizacji Oxygen 13.1, która pojawi się na wybranych urządzeniach marki w pierwszej połowie 2023. Jedną z nieprzekazanych przez nas wcześniej nowinek: w nowej wersji systemu firma skupi się na funkcjach obserwujących zdrowie i samopoczucie użytkowników. Pojawi się również szereg udogodnień dla osób które dotknięte są problemami zdrowotnymi lub niepełnosprawnością.

Pośród naszych użytkowników są osoby mierzące się z problemami związanymi z funkcjonowaniem w społeczeństwie, które zawsze jest online. Będziemy rozwijać rozwiązania poprawiające ich jakość życia. Crayon Hsieh, dyrektor OneLab w OnePlus

Zorganizowane po raz pierwszy od dwóch lat stacjonarne spotkanie ze społecznością w stolicy Wielkiej Brytanii zaowocowało szczegółową listą ulepszeń:

Dla fanów płynnych nakładek przygotowano AI System Booster, który za pomocą inteligentnych systemów zarządzania pamięcią potrafi zawiesić w tym samym czasie działanie większej liczby aplikacji. Nawet przy wysokim procencie zapchanej pamięci wydajność urządzenia pozostaje na wysokim poziomie. Według wewnętrznych testów OnePlus, w porównaniu do poprzednich wersji OxygenOS, praca sztucznej inteligencji pozwoliła uzyskać 30% płynniejsze działanie systemu, aplikacje instalowały się o 20% szybciej, a czas ich uruchamiania skrócił się o 10%.

spotify always on display na oneplusie
Źródło: OnePlus

Nowa dynamiczna funkcja Homeland Always On Display to możliwość podpatrzenia godziny, daty, powiadomeń, nieodebranych połączeń i dodatkowych informacji bez uruchamiania całego ekranu. Dodatkowo OnePlus jest pierwszym producentem OEM, który wprowadza na AOD funkcje muzyczne. Podczas opracowywania rozwiązania Spotify AOD, firmy ściśle współpracowały ze sobą nad wyglądem funkcji i planują w przyszłości przygotować dla użytkowników kolejne niespodzianki.

OnePlus okazuje się również pionierem w rozwijaniu technologii dźwięku przestrzennego we współpracy z Google i Dolby. Wynikiem działań tych trzech przedsiębiorstw ma być najbardziej zaawansowana obsługa dźwięku przestrzennego, jaka kiedykolwiek trafiła na smartfony. „Jakość dźwięku to kwestia subiektywna. Aby ją sensownie zmierzyć, firma OnePlus utworzyła specjalną grupę zadaniową, która zajmuje się dostrajaniem jakości dźwięku na bazie feedbacku z kilku scenariuszy testowych.” – stwierdził Gary Chen, dyrektor działu oprogramowania w OnePlus.

Ostatnią nowinką software’ową wspomnianą na prezentacji jest Prywatny Sejf 2.0, którego zadaniem jest ochrona Waszych danych osobowych, i nie tylko. W konkretnych przypadkach funkcja automatycznego rozpikselowywania „zamaże” wrażliwe dane z komunikatorów oraz mediów społecznościowych podczas udostępniania zrzutów ekranu z aplikacji.

projekt oxygen os 13.1 w oneplus
Źródło: OnePlus

Finalnie cały system ma zostać poddany liftingowi wizualnemu za pomocą Aquamorphic Design. Nowa filozofia projektowania zakłada jednocześnie żywsze oraz naturalne kolory interfejsu. Aby przyciski były bardziej czytelne dla użytkownika dostały one dodatkowe obramowanie. Pojawią się również nowe aplikacje z wyraźnymi obszarami aktywnymi, dzięki czemu korzystanie z przestrzeni ma być „pewniejsze i bardziej intuicyjne”.

Przyznam, że zaczynam z coraz większym zainteresowaniem wyczekiwać premiery OnePlus 11. Choć na rewolucję bym nie liczył, możliwe, że premiera smartfona przekona starszych użytkowników zawiedzionych ostatnimi generacjami sprzętu do powrotu na łono firmy, jak również zachęci osoby, które nie miały wcześniej kontaktu z marką do spróbowania „jedenastki” i OxygenOS.