Masz flagowego Samsunga? Szykuj się na aktualizację do One UI 2.5

W 2018 roku Samsung zapowiedział że, interfejs Samsung Experience zastąpi całkowicie nowa nakładka One UI. Przed nami trzecie, duże jej wydanie, oparte na Androidzie 11, ale zanim południowokoreański je udostępni, wcześniej do posiadaczy flagowych smartfonów roześle aktualizację do One UI 2.5.

Tak już jest, że najświeższą wersję oprogramowania najczęściej oferują najnowsze flagowce i nie inaczej jest w przypadku One UI 2.5. Fabrycznie mają ją wgraną smartfony z serii Galaxy Note 20, ale w (bliższej lub dalszej) przyszłości otrzymają ją również inne high-endy z oferty Samsunga.

Co nowego w One UI 2.5?

Jak podaje Samsung, „aktualizacja zawiera niektóre z najpopularniejszych funkcji z serii Galaxy Note 20”, w tym tryb Pro Video. Dzięki niemu użytkownicy smartfonów z rodziny Galaxy S20 będą mogli nagrywać wideo w rozdzielczości 8K przy 24 klatkach na sekundę, a także w proporcjach 21:9. Tryb ten umożliwia też kontrolowanie, z którego kierunku jest nagrywany dźwięk. Co więcej, można wykorzystać słuchawki z rodziny Galaxy Buds jako mikrofon, „aby zminimalizować szum tła i nagrać krystalicznie czysty dźwięk”.

Aktualizacja interfejsu wnosi również nowości w aplikacji Samsung Notes. Dzięki Audio Bookmarks użytkownicy będą mogli zsynchronizować swojej notatki z nagraniami audio. Podczas przeglądania zapisków, można zaznaczyć dowolny tekst i po wybraniu odpowiedniej opcji, zostanie on odtworzony w formie głosowej. Ponadto można alternatywnie przewijać nagrania audio, aby zobaczyć pasujące notatki.

Kolejnymi udogodnieniami w aplikacji Samsung Notes są możliwość importowania i tworzenia notatek na plikach w formacie PDF, a także funkcja automatycznego zapisywania i synchronizacji pomiędzy urządzeniami. Do tego pojawiły się też nowe szablony i kolory tła.

Po zainstalowaniu aktualizacji użytkownicy będą mogli korzystać też z bezprzewodowego Samsung DeX i używać swojego smartfona jako touchpada do kontrolowania drugiego ekranu, również z użyciem kilku palców naraz (przeciągnięcie trzema palcami w górę wywołuje listę aktualnie otwartych aplikacji, w dół powoduje powrót do ekranu domowego, a w prawo lub lewo przełączanie pomiędzy programami).

Samsung Galaxy S20 One UI 2.5 Wireless DeX
Bezprzewodowy DeX w One UI 2.5 (źródło: Samsung)

Oprócz tego, użytkownicy otrzymają możliwość udostępniania hasła do WiFi, do którego są podłączeni, urządzeniom z serii Galaxy, które znajdują się na ich listach kontaktów. Funkcja ta pokaże też prędkość różnych sieci w najbliższym otoczeniu, aby użytkownik mógł podłączyć się do tej, jaka najbardziej odpowiada jego potrzebom.

Samsung Galaxy S20 One UI 2.5 WiFi share
Funkcja udostępniania hasła do sieci WiFi w One UI 2.5 (źródło: Samsung)

Które smartfony Samsunga dostaną aktualizację do One UI 2.5?

Jako pierwsze aktualizację otrzymają smartfony z serii Galaxy S20 – proces jej udostępniania już się rozpoczął. Ponadto na upadate do One UI 2.5 mogą liczyć właściciele modeli:

Jednocześnie producent informuje, że „w przypadku innych urządzeń Galaxy, firma Samsung zobowiązuje się do dostarczania najnowszych aktualizacji do czasu, gdy specyfikacje sprzętowe pozwolą zapewnić naszym użytkownikom zoptymalizowane działanie mobilne. Obsługiwane funkcje mogą się różnić w zależności od urządzenia”.