Liczba użytkowników 5G podwoiła się w Q2 2020. LTE zaczyna odchodzić do lamusa?

Sieć 5G szybko zyskuje nowych użytkowników. Czy wkrótce starsza technologia 4G odejdzie do lamusa? To nieuniknione, ale potrzeba na to czasu. Ile?

Reklama

Użytkownicy coraz częściej wybierają 5G

Zgodnie z najnowszym raportem firmy statystycznej Omdia, wykonanym na zlecenie GSA (Global Suppliers Association), w drugim kwartale 2020 roku liczba użytkowników, korzystających z sieci mobilnej 5G, znacznie wzrosła. Technologia ta może zacząć powoli wypierać z rynku bardzo dobrze znaną sieć 4G LTE.

To jednak wizja przyszłości. Obecnie liczba osób, które korzystają na swoich smartfonach z sieci LTE, dalej rośnie. W omawianym przedziale czasowym z 4G korzystało na całym świecie 5,5 mld urządzeń. Przyrost w stosunku do poprzedniego roku wyniósł więc prawie 800 mln. Obecnie LTE stanowi 60,4% rynku danych sieci komórkowych.

Reklama

Statystycy podają także, że liczba użytkowników, posiadających urządzenia obsługujące sieć 5G, osiągnęła w drugim kwartale tego roku liczbę 137,7 mln, co stanowi obecnie 1,5% udziałów w rynku.

smartfon Samsung Galaxy S10 5G smartphone
Samsung Galaxy S10 5G (fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl)

Wracając jednak do sieci LTE – nie kończy ona jeszcze swojego „żywota”. Firma statystyczna spodziewa się, że w 2021 roku udział LTE w rynku wyniesie 63,3%, czyli jeszcze więcej niż w roku 2020. To gdzie ta „śmierć 4G”?

Ma ona następować bardzo powoli po roku 2023. W 2025 roku sieć piątej generacji ma osiągnąć udział w rynku na poziomie 30%, gdzie LTE będzie miało w tym samym czasie 53,5%. Od roku 2026 5G ma zacząć wypierać LTE, przejmując jej użytkowników. To jednak dalej wizja przyszłości i przewidywania statystyków. Rzeczywistość może okazać się zupełnie inna.

Raport Omdia pokazuje udziały w rynku konkretnych sieci komórkowych pod koniec 2025 roku. Dominują LTE i 5G
Raport Omdia pokazuje udziały w rynku konkretnych sieci komórkowych pod koniec 2025 roku (fot. GSA via GizChina)

Omdia przedstawiła także swoje przewidywania dotyczące sieci mobilnych. W 2025 roku liczba aktywnych urządzeń, korzystających z danych komórkowych, ma wynieść 10,4 miliarda.

Polecamy również:

 1. Jak coś się podwoi z jednego użytkownika do dwóch to też podwojenie ale nie robi specjalnie wrażenia.
  Czym innym też ilość urządzeń a ilość osób aktywnie korzystających i będących w sieci 5G.

  Nic nowego, że część użytkowników kpuje telefony 5G bo takie są wprowadzane na rynek w konkurencyjnych cenach xD
  To taka marna propaganda 5G, że Hur dur się rozwija, patrzcie jak rośnie ;D

  1. Jak był przeskok z 3G na 4G to też tak niektórzy pisali jak Ty. A prawda jest taka, że tego przeskoku z 4G na 5G nie unikniemy. Naturalna kolei rzeczy. Jak ktoś kupuje drogiego flagowca i planuje z nim zostać na 3-4 lata, to jaki jest sens zakupu w prawie 2021roku bez 5G ? Sens jest wtedy gdy się zmienia telefon co 6 miesięcy.

   1. Gdzie ty u niego wyczytałeś, że 5G unikniemy?? Ludzie uczcie się czytać ze zrozumieniem!!
    Przeczytaj jeszcze raz, zastanów się co wyczytałeś i dopiero wróć!

  2. To jest bez sensu kupować teraz telefon z 5G za kupę siana.
   Nie działa sieci LTE 4G . Prawidłowo w górach ledwie co to 3G w Orange Polska na terenie Bory Tucholskie brak zasięgu sieci w Bieszczadach .
   W obszarach górskich problemy z zasięgiem sieci operatorów GSM daleka groga do technologii 5G w Polsce .

 2. Technologia LTE ma już 12 lat a nadal jest wiele rejonów bez pokrycia, ba miejscami 3G ledwo ciągnie. Do tego nawet nie każdy operator oferuje VoLTE. Nie ma czym się fascynować, 5G jeszcze potrzebuje dużo czasu aby się upowszechnić. Do tego przy zamieszaniu z infrastrukturą od Huawei oraz średniowiecznym podejściu ekodziwaków nie zapowiada się aby 5G miało szturmem zdobyć rynek.

  1. Wiele regionów nigdy nie doczeka się pełnego pokrycia, jak góry czy bory, ponieważ nie da się tam postawić stacji bazowej albo prawo na to nie pozwala.
   Co do zamieszania z chińczykiem, to sprzęt dostarczy Nokia i Ericsson. Ten ostatni ma nawet fabrykę w Polsce w Tczewie. Kasa po prostu ominie Huawei.

 3. Zapomniano w artykule o czymś takim jak 5G NSA (non stand alone), czyli że 5G wymaga warstwy 4G. W Polsce w ten sposób już się wprowadza 5G i nie prędko operatorzy wejdą w opcję SA (stand alone) z powodu dużo większych kosztów. Wynika z tego, że 4G nie „odejdzie do lamusa”.

 4. Liczba ta zmieniła się właśnie z żałosnej, na trochę mniej żałosną.
  Miał być chwytliwy tytuł a, a wyszło jak zawsze …

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama