maszt nadajnik stacja bazowa antena operatora GSM

Liczba użytkowników 5G podwoiła się w Q2 2020. LTE zaczyna odchodzić do lamusa?

Sieć 5G szybko zyskuje nowych użytkowników. Czy wkrótce starsza technologia 4G odejdzie do lamusa? To nieuniknione, ale potrzeba na to czasu. Ile?

Użytkownicy coraz częściej wybierają 5G

Zgodnie z najnowszym raportem firmy statystycznej Omdia, wykonanym na zlecenie GSA (Global Suppliers Association), w drugim kwartale 2020 roku liczba użytkowników, korzystających z sieci mobilnej 5G, znacznie wzrosła. Technologia ta może zacząć powoli wypierać z rynku bardzo dobrze znaną sieć 4G LTE.

To jednak wizja przyszłości. Obecnie liczba osób, które korzystają na swoich smartfonach z sieci LTE, dalej rośnie. W omawianym przedziale czasowym z 4G korzystało na całym świecie 5,5 mld urządzeń. Przyrost w stosunku do poprzedniego roku wyniósł więc prawie 800 mln. Obecnie LTE stanowi 60,4% rynku danych sieci komórkowych.

Statystycy podają także, że liczba użytkowników, posiadających urządzenia obsługujące sieć 5G, osiągnęła w drugim kwartale tego roku liczbę 137,7 mln, co stanowi obecnie 1,5% udziałów w rynku.

smartfon Samsung Galaxy S10 5G smartphone
Samsung Galaxy S10 5G (fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl)

Wracając jednak do sieci LTE – nie kończy ona jeszcze swojego „żywota”. Firma statystyczna spodziewa się, że w 2021 roku udział LTE w rynku wyniesie 63,3%, czyli jeszcze więcej niż w roku 2020. To gdzie ta „śmierć 4G”?

Ma ona następować bardzo powoli po roku 2023. W 2025 roku sieć piątej generacji ma osiągnąć udział w rynku na poziomie 30%, gdzie LTE będzie miało w tym samym czasie 53,5%. Od roku 2026 5G ma zacząć wypierać LTE, przejmując jej użytkowników. To jednak dalej wizja przyszłości i przewidywania statystyków. Rzeczywistość może okazać się zupełnie inna.

Raport Omdia pokazuje udziały w rynku konkretnych sieci komórkowych pod koniec 2025 roku. Dominują LTE i 5G
Raport Omdia pokazuje udziały w rynku konkretnych sieci komórkowych pod koniec 2025 roku (fot. GSA via GizChina)

Omdia przedstawiła także swoje przewidywania dotyczące sieci mobilnych. W 2025 roku liczba aktywnych urządzeń, korzystających z danych komórkowych, ma wynieść 10,4 miliarda.

Polecamy również: