To będzie ciężki rok dla producentów smartfonów. Nawet 5G nie pomoże

To będzie ciężki rok dla producentów smartfonów. Nawet 5G nie pomoże

Tylko nieliczni nie odczują negatywnych skutków globalnej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i COVID-19. Większość, jak producenci smartfonów, muszą spodziewać się ogromnych spadków sprzedaży. 2020 rok będzie dla nich bardzo ciężki i nie pomoże im nawet szybkie wzbogacanie oferty o urządzenia z modemami 5G.

Można odnieść wrażenie, że wszystko jest OK

Dla przeciętnego konsumenta sytuacja na rynku smartfonów prawdopodobnie wygląda tak, jak zwykle, ponieważ producenci regularnie prezentują i wprowadzają na rynek kolejne modele, także flagowe. Nie występują też problemy z ich dostępnością. Nie mówiąc już o tym, że ceny pozostały na tak samo wysokim poziomie.

Faktem jednak jest, że przez globalną pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 i COVID-19 wiele premier zostało przesuniętych w czasie, a duża część wydarzeń odbyła się jedynie w formie online (choć osobiście uznaję to wręcz za zaletę, ale to zależy od punktu widzenia).

W ostatnich miesiącach dramatycznie spadła sprzedaż smartfonów (według Garnera aż o 20,4% rok do roku). I mimo że powoli wszystko wraca do normy, to 2020 rok i tak będzie bardzo ciężki dla producentów smart-telefonów.

smartfony różnych producentów
fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl

To będzie bardzo ciężki rok dla producentów smartfonów według IDC

IDC przewiduje, że w 2020 roku dostawy smartfonów (w ujęciu globalnym) zmniejszą się aż o 9,5% w porównaniu do 2019 roku i osiągną poziom 1,2 mld sztuk. Co prawda, jak podkreślają badacze, w drugim kwartale 2020 roku odnotowano lepsze wyniki niż się spodziewano, lecz jednocześnie i tak były one o 17% gorsze niż przed rokiem.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

W tym miejscu warto dodać, że zanim wybuchła globalna pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 i COVID-19, analitycy z IDC spodziewali się, że dostawy smartfonów wzrosną w 2020 roku. Tak się jednak nie stanie, choć jednocześnie oczekuje się wzrostu o 9% w 2021 roku (głównie z powodu słabych wyników w obecnym roku).

Badacze z IDC prognozują, że sytuacja w segmencie smartfonów może ożywić się dopiero w 2022 roku, kiedy to poziomy dostaw powinny wrócić do tych, które osiągały przed globalną pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 i COVID-19.

Huawei Mate 20 X 5G był jednym z pierwszych smartfonów z modemem 5G w Polsce
Huawei Mate 20 X 5G był jednym z pierwszych smartfonów z modemem 5G w Polsce (fot. Jakub Malec / Tabletowo.pl)

Co ciekawe, mimo że wśród producentów można zaobserwować „modę na smartfony z modemami 5G”, to analitycy z IDC nie uważają, aby aktualnie zapotrzebowanie na nie było duże. Jednocześnie spodziewają się, że głównie dzięki sukcesywnemu obniżaniu ich cen, do 2023 roku będą one miały już 50% udziałów w globalnym rynku smart-telefonów.