Kurierka InPost
źródło: InPost

Jak InPost i Paczkomaty pracują w majówkę? Warto wiedzieć

Szukacie informacji, z których usług InPostu będzie można skorzystać podczas długiego weekendu majowego? Firma postanowiła przekazać konkretny zestaw takich danych, dzięki czemu nie utkniemy z przesyłką do wysłania w domu.

InPost – jak działa w dniach 1-4 maja?

Niektórzy postanowili wykorzystać fakt, że na samym początku maja, w środku tygodnia przypadają aż dwa dni wolne od pracy. Są to 1 maja (środa) oraz 3 maja (piątek). Biorąc wolne 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja, można było niskim kosztem dni urlopowych zorganizować sobie dłuższy odpoczynek – zwłaszcza jeśli ktoś zaczynał go od piątku 26 kwietnia.

Harmonogram świadczenia usług InPost w dniach 1-4 maja 2024 r.
(źródło: InPost)

InPost nie może zamknąć biznesu „na zero”, ale w Święto Pracy oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja niektóre usługi będą działać inaczej lub nie będą dostępne w ogóle. Jak i które to?

Zgodnie z oficjalną informacją opublikowaną na blogu InPost, harmonogram specjalny w dniach 1-4 maja przedstawia się następująco:

  • 1 maja (środa) – odbiory od Klientów (w tym również z urządzeń Paczkomat oraz PaczkoPunktów) oraz doręczenia przesyłek nie będą realizowane,
  • 2 maja (czwartek) – odbiory od Klientów (w tym również z urządzeń Paczkomat oraz PaczkoPunktów) oraz doręczenia przesyłek będą realizowane standardowo. Brak możliwości wygenerowania etykiety z usługą InPost Paczka w Weekend,
  • 3 maja (piątek) – odbiory od Klientów (w tym również z urządzeń Paczkomat oraz PaczkoPunktów) oraz doręczenia przesyłek nie będą realizowane. Brak możliwości wygenerowania etykiety z usługą InPost Paczka w Weekend,
  • 4 maja (sobota) – doręczenia przesyłek w ramach usługi InPost Paczka w Weekend nie będą realizowane.

Jak widać, z uwagi na specyficzny układ dni wolnych, nie będzie można przygotować przesyłki w ramach Usługi Paczka w Weekend. Odbiory od klientów 1 oraz 3 maja także są zawieszone.

Oczywiście jeśli będziemy chcieli odebrać zaległą przesyłkę z Paczkomatu, nic nie stoi na przeszkodzie. Maszyny paczkowe nie znają się na kalendarzu świąt w Polsce, więc jeśli przedłużymy czas odbioru jakiegoś zamówienia na później i akurat termin będzie mijać w święto, możemy swobodnie podchodzić do Paczkomatów po odbiór.

Zmiany w wyglądzie etykiet

InPost poinformował także, że wkrótce zmieni się wygląd etykiety przyklejanej na przesyłki InPost Kurier. Dotyczą one tylko etykiet generowanych za pośrednictwem API oraz platformy WebTrucker.

W skrócie dodane zostaną informacje o:

  • wymiarach paczki,
  • wadze paczki,
  • kwalifikacji paczki jako niestandardowej, jeśli tak określi ją klient.

Poniżej porównanie dotyczące tego, jak wygląda aktualna etykieta, a jak będzie wyglądać etykieta od 8 maja 2024 roku: