GeForce RTX 3050 OEM
źródło: Weibo via Videocardz

Dwie wersje, ta sama nazwa. NVIDIA wprowadza nowy wariant GeForce RTX 3050?

GeForce RTX 3050 to jedna z nowszych kart NVIDII, która swoją premierę miała stosunkowo nie dawno, bo około pół roku temu – w styczniu. Karta graficzna jest jednocześnie najtańszą i najmniej zaawansowaną propozycją z najnowszej serii RTX 3000. Jak się okazuje, producent może wydać nową wersję karty graficznej o tej samej nazwie, która będzie się cechowała niższą wydajnością. Wybór gotowego komputera będzie stanowił nielada problem.

Nowa wersja GeForce RTX 3050 dla gotowych komputerów? Jest słabsza

Omawiany dziś GeForce RTX 3050 dostępny jest zarówno w gotowych zestawach komputerowych OEM, jak i osobno – jako niezależny komponent, który możemy kupić w sklepie komputerowym. Dotychczas z tym nie było problemu, bo karty dla gotowców mogły się nieco różnić systemem chłodzenia, a także zegarami procesora graficznego (dostosowanymi właśnie do chłodzenia) – zresztą sprawa wygląda tak samo w przypadku kart graficznych dostępnych w sprzedaży. Reszta specyfikacji pozostawała niezmienna, jednak może się to zmienić.

W sieci bowiem pojawiły się informacje, że producent przygotował drugi wariant GeForce RTX 3050 stworzony dla gotowych zestawów komputerowych – na rynek OEM, który może nie być tą samą kartą graficzną, co podstawowy „trzydzieści pięćdziesiąt”. Dlaczego? Ponieważ nowy model ma cechować się okrojoną specyfikacją – zastosowany zostanie tutaj inny procesor graficzny wyposażony w 2304 rdzeni CUDA, składający się z 18 klastrów GPU – zatem do dyspozycji będzie 18 jednostek RT oraz 72 rdzeni Tensor.

Podstawowy 3050 ma na pokładzie procesor graficzny GA-106-150 z 2560 rdzeniami CUDA, 20 jednostkami RT oraz 80 rdzeniami Tensor. Specyfikacja jest zatem zauważalnie gorsza, co naturalnie przełoży się na niższą wydajność GeForce RTX 3050 dla gotowych zestawów OEM. Na oficjalnej stronie producenta możemy wyczytać, że taka karta graficzna naprawdę istnieje.

GeForce RTX 3050 dwie wersje
źródło: NVIDIA

Co to oznacza dla użytkowników? Dla składających komputer tak właściwie – nic. Natomiast kupujący zestaw komputerowy z omawianą dziś kartą, który niekoniecznie jest zainteresowany w temacie kart graficznych może być niemiło zaskoczony, że jego sprzęt jest nieco słabszy, niż wskazują przykładowo testy tych samych konfiguracji dostępne na YouTube.

Dobrze by było, gdyby informacja, że mamy do czynienia z GeForce RTX 3050 w słabszym wariancie była jasno i wyraźnie zaznaczana przez sprzedawców.