Nvidia GeForce RTX 5070
GeForce RTX 5070 (fot. Nvidia)

Nvidia odkrywa karty… graficzne GeForce RTX serii 50

Doczekaliśmy się. Podczas targów CES 2025 firma Nvidia zaprezentowała najnowsze karty graficzne, tworzące serię GeForce RTX 50. Mają zapewniać dwa razy większą wydajność i przenosić grafikę komputerową na wyższy poziom. Zostawmy jednak marketingowy bełkot i rzućmy okiem na konkrety.

Premiera Nvidia GeForce RTX 50xx. Co oferują nowe karty graficzne?

Karty graficzne Nvidia GeForce RTX 50xx bazują na architekturze Blackwell, rdzeniach Tensor 5. generacji oraz rdzeniach RT 4. generacji. Te trzy fundamenty rozszerzają możliwości w kontekście renderowania wspomaganego przez sztuczną inteligencję.

Łączą na przykład renderowanie neuronowe z ray tracingiem i między innymi to właśnie daje producentowi (przynajmniej w jego odczuciu) prawo do mówienia o najbardziej znaczącej innowacji w grafice komputerowej od czasu wprowadzenia programowalnych shaderów 25 lat temu.

Cały sekret polega na tym, że Blackwell umożliwia wykorzystanie niewielkich sieci neuronowych w programowalnych shaderach. Tym samym możliwe do osiągnięcia ma być filmowe oświetlenie, a także realistyczne efekty w czasie rzeczywistym.

Nie tylko Blackwell…

Do tego dochodzi jeszcze technika DLSS 4 z funkcją Multi Frame Generation umożliwiającą generowanie nawet trzech dodatkowych klatek na każdą tradycyjną. Wykorzystując sztuczną inteligencję ma więc umożliwiać uzyskiwanie wyraźnie płynniejszego obrazu. Nvidia chwali się też ośmiokrotnym wzrostem wydajności renderowania.

Nvidia GeForce RTX 50xx
GeForce RTX 50xx (fot. Nvidia)

DLSS 4 oferuje także wykorzystanie transformatora w czasie rzeczywistym. Na tym rozwiązaniu bazują modele Ray Reconstruction i Super Resolution, wykorzystujące dwa razy więcej parametrów i cztery razy większą moc obliczeniową. Efektem ma być poprawa stabilności obrazu, ze szczególnym uwzględnieniem braku smużenia i lepszego wygładzania krawędzi.

Wisienką na torcie jest Nvidia Reflex 2 z techniką redukcji opóźnień w grach o nazwie Frame Warp. To ciekawe rozwiązanie, które tuż przed wysłaniem jej do wyświetlacza, aktualizuje wyrenderowaną już klatkę na podstawie najnowszych danych o ruchach myszy. W ten sposób jest w stanie zmniejszyć opóźnienia systemowe nawet o 75%.

Wreszcie, funkcja RTX Neural Faces ma eliminować artefakty w cyfrowych twarzach, RTX Mega Geometry pozwala na ray tracing nawet 100 razy większej liczby trójkątów w każdej scenie, a Nvidia Ace obsługuje autonomiczne postacie (nie tylko generuje ich wygląd, ale też zachowanie – oczywiście dzięki sztucznej inteligencji).

Ile mocy zaoferują pierwsze karty graficzne z serii GeForce RTX 50?

Topowym modelem w nowej rodzinie jest GeForce RTX 5090. Został on wyposażony w 92 miliardy tranzystorów i oferuje moc obliczeniową sięgającą 3352 AI TOPS (czyli jest w stanie wykonać 3352 biliony operacji obliczeniowych na sekundę). Pod względem wydajności ma być dwa razy lepszy niż RTX 4090.

Nvidia GeForce RTX 5090
GeForce RTX 5090 (fot. Nvidia)

Na całą rodzinę aktualnie składają się jeszcze trzy inne karty. Moc obliczeniowa w ich przypadku wynosi 1801 AI TOPS (RTX 5080), 1406 AI TOPS (RTX 5070 Ti) oraz 988 AI TOPS (RTX 5070). Tymczasem przejdźmy do kwestii cen i dostępności…

Ceny i dostępność kart graficznych z serii RTX 50xx

Jeśli chodzi o ceny i dostępność nowych kart firmy Nvidia, to szczegóły przedstawiają się następująco:

  • RTX 5090 – od 30 stycznia 2025 roku – za 1999 dolarów / 10299 złotych,
  • RTX 5080 – od 30 stycznia 2025 roku – za 999 dolarów / 5199 złotych,
  • RTX 5070 Ti – od lutego 2025 roku – za 749 dolarów / 3899 złotych,
  • RTX 5070 – od lutego 2025 roku – za 549 dolarów / 2849 złotych.

Z kolei pierwsze laptopy z nowymi układami zadebiutują na rynku już w marcu. Wyjątek stanowią przenośne komputery wyposażone w RTX 5070 – w tym przypadku obowiązujący termin to kwiecień 2025 roku. Karty laptopowe mają zachowywać funkcjonalność tych stacjonarnych, a równocześnie zwiększać efektywność energetyczną w porównaniu do poprzedniczek – wydłużając czas pracy nawet o 40%.

Bez większego zaskoczenia firma Nvidia zapowiedziała, że własne wersje tych kart graficznych przygotują również producenci, tacy jak Asus, Colorful, Gainward, Galax, Gigabyte, Inno3D, KFA2, MSI, Palit, PNY czy Zotac.