Nowy Edge z trybem czytnika. Funkcja zapowiada się naprawdę dobrze

Moją główną przeglądarką internetową na komputerze jest Google Chrome, ale ze względu na jedną świetną funkcję często sięgam po Safari. Chodzi o tryb czytnika, który dobrze sprawdza się podczas czytania artykułów na stronach przeładowanych reklamami, a także w nocy. Zbliżone rozwiązanie pojawi się również w nowym Microsoft Edge, co jak najbardziej należy uznać za sporą zaletę.

Nowy Edge coraz bliżej

Microsoft, po nieudanej rewolucji z pierwszym Edgem, postanowił ponownie wydać swoją nową przeglądarkę internetową. Tym razem, zamiast autorskiego silnika, firma zdecydowała się na zbudowanie przeglądarki bazującej na Chromium. W założeniach ma to pozwolić na szybszy rozwój i skupienie się na wszystkich dodatkowych funkcjach zamiast na ciągłym grzebaniu w silniku.

Reklama

Kolejną ważną zmianą jest otwarcie się na większą liczbę platform, co powinno przełożyć się na wyższe udziały na rynku. Tym bardziej, że desktopowa wersja przeglądarki będzie wspierana przez naprawdę dobre mobilne wydania na Androida i iOS. Nowy Edge nie jest już dostępny wyłącznie na Windows 10, ale także na starsze systemy operacyjne Microsoftu i na macOS. Co więcej, pojawiają się informacje o wersji skierowanej na Linuksa.

Przeglądarka pozostaje w fazie wczesnych testów w kanałach Dev i Canary. Niebawem jednak powinniśmy otrzymać wydanie Beta, które następnie przekształci się w stabilną wersję.

Jedna funkcja będzie sporą zaletą

Testerzy nowego Edge’a, którzy korzystają z kanału Canary, mogą aktywować całkiem rozbudowany tryb czytnika. W tym celu należy włączyć flagę edge://flags/#edge-reading-view-text-preference i następnie ponownie uruchomić przeglądarkę.

Po aktywacji wspomnianej opcji, Edge w trybie czytnika pozwoli na personalizację wyświetlanej treści. Jednym kliknięciem można zmienić tło, ustawiając przykładowo kolory przyjemniejsze dla oka w słabym oświetleniu. Natomiast przesuwając suwak można sprawnie zmienić rozmiar tekstu.

Tryb czytnika, podobnie jak w innych przeglądarkach, także w Edge’u umożliwia wyświetlenie tekstu w bardziej przystępnej formie. Wygodne jest to szczególnie podczas czytania dłuższych artykułów.

Warto jeszcze dodać, że tryb czytnika nie jest zupełną nowością w przeglądarkach Microsoftu. Znajdziemy go już w starszym Edge’u dostępnym na Windows 10, a także w mobilnych wydaniach przeglądarki na Androida i iOS.

Polecamy także:

Microsoft także lubi ciemne kolory. Dark Mode w nowej przeglądarce na macOS

źródło: MSPoweruser