Microsoft Edge oficjalnie debiutuje na macOS. Każdy może sprawdzić nową przeglądarkę

Microsoft Edge oficjalnie debiutuje na macOS. Każdy może sprawdzić nową przeglądarkę

Microsoft, po ponad miesiącu od udostępniania wersji na Windows, wydał nową przeglądarkę opartą o Chromium także na macOS. Użytkownicy komputerów z logo nadgryzionego jabłka mogą już pobrać Edge’a.

Edge w zupełnie nowym wydaniu

Nowa przeglądarka Microsoftu ma zastąpić aktualnego Edge’a, który zadebiutował wraz z Windows 10. Mimo silnej reklamy, a także wielu zalet, nie udało mu się nawiązać walki z konkurencją. Przez bardziej złośliwych użytkowników oprogramowanie z Redmond wciąż określane jest narzędziem do pobierania innych przeglądarek internetowych.

Microsoft nie zamierza jednak się poddawać i przygotował przeglądarkę, która na wzór konkurencyjnego Google Chrome’a czy Opery, oparta została o Chromium. Co więcej, nowy produkt, w przeciwieństwie do poprzednika, będzie dostępny na większej liczbie platform – macOS i starsze wydania Windows.

Microsoft Edge debiutuje na macOS

Użytkownicy komputerów Apple mogli już wcześniej pobrać testowe wydanie Edge’a. Jednakże mieliśmy do czynienia z nieoficjalną premierą – przeglądarka nie pojawiła się na stronie Microsoftu. W internecie były dostępne wyłącznie linki do wydania „przedpremierowego”.

Microsoft Edge oficjalnie debiutuje na macOS. Każdy może sprawdzić nową przeglądarkę
Microsoft Edge na macOS. (fot. Microsoft)

Nowy Edge został udostępniony we wczesnym testowym wydaniu Canary, w którym aktualizacje mogą pojawiać się każdego dnia. Cechuje się on najszybszym dostępem do nowości, ale przy tym cierpi na najmniejszą stabilność. W przygotowaniach jest wersja z kanału Dev Channel, a następnie powinna pojawić się wersja oznaczona jako Beta.

Jak zaznacza Microsoft, w pierwszym publicznie dostępnym wydaniu na macOS, skupiono się przede wszystkim na dostosowaniu języka wzornictwa do platformy Apple. Względem wersji na Windows różnice pojawiają się w przystosowaniu do innych czcionek, menu czy skrótów klawiszowych w macOS. Oczywiście wszystkie te elementy mogą jeszcze ulec zmianie w kolejnych testowych wydaniach. Microsoft czeka na informacje zwrotne od użytkowników i zachęca do zgłaszania wszelkich sugestii i problemów.

Microsoft Edge oficjalnie debiutuje na macOS. Każdy może sprawdzić nową przeglądarkę

Edge na macOS otrzymał ponadto obsługę dotykowego paska Touch Bar. Pozwoli to na sprawne przełączanie się pomiędzy kartami, szybki dostęp do skrótów do stron internetowych, a także na sterowanie odtwarzaczem wideo.

Microsoft Edge na macOS – skąd pobrać?

W celu pobrania nowego Edge’a należy udać się na stronę Microsoftu. Wymagane jest posiadanie macOS w wersji 10.12 lub nowszej. Na stronie znajduje się także wydanie na Windows.

Polecamy także:

Edge oparty o Chromium dostał nową funkcję. Microsoft testuje tłumaczenie stron internetowych

źródło: Microsoft