Microsoft Edge oficjalnie debiutuje na macOS. Każdy może sprawdzić nową przeglądarkę

Microsoft, po ponad miesiącu od udostępniania wersji na Windows, wydał nową przeglądarkę opartą o Chromium także na macOS. Użytkownicy komputerów z logo nadgryzionego jabłka mogą już pobrać Edge’a.

Reklama

Edge w zupełnie nowym wydaniu

Nowa przeglądarka Microsoftu ma zastąpić aktualnego Edge’a, który zadebiutował wraz z Windows 10. Mimo silnej reklamy, a także wielu zalet, nie udało mu się nawiązać walki z konkurencją. Przez bardziej złośliwych użytkowników oprogramowanie z Redmond wciąż określane jest narzędziem do pobierania innych przeglądarek internetowych.

Microsoft nie zamierza jednak się poddawać i przygotował przeglądarkę, która na wzór konkurencyjnego Google Chrome’a czy Opery, oparta została o Chromium. Co więcej, nowy produkt, w przeciwieństwie do poprzednika, będzie dostępny na większej liczbie platform – macOS i starsze wydania Windows.

Microsoft Edge debiutuje na macOS

Użytkownicy komputerów Apple mogli już wcześniej pobrać testowe wydanie Edge’a. Jednakże mieliśmy do czynienia z nieoficjalną premierą – przeglądarka nie pojawiła się na stronie Microsoftu. W internecie były dostępne wyłącznie linki do wydania „przedpremierowego”.

Microsoft Edge na macOS. (fot. Microsoft)

Nowy Edge został udostępniony we wczesnym testowym wydaniu Canary, w którym aktualizacje mogą pojawiać się każdego dnia. Cechuje się on najszybszym dostępem do nowości, ale przy tym cierpi na najmniejszą stabilność. W przygotowaniach jest wersja z kanału Dev Channel, a następnie powinna pojawić się wersja oznaczona jako Beta.

Jak zaznacza Microsoft, w pierwszym publicznie dostępnym wydaniu na macOS, skupiono się przede wszystkim na dostosowaniu języka wzornictwa do platformy Apple. Względem wersji na Windows różnice pojawiają się w przystosowaniu do innych czcionek, menu czy skrótów klawiszowych w macOS. Oczywiście wszystkie te elementy mogą jeszcze ulec zmianie w kolejnych testowych wydaniach. Microsoft czeka na informacje zwrotne od użytkowników i zachęca do zgłaszania wszelkich sugestii i problemów.

Edge na macOS otrzymał ponadto obsługę dotykowego paska Touch Bar. Pozwoli to na sprawne przełączanie się pomiędzy kartami, szybki dostęp do skrótów do stron internetowych, a także na sterowanie odtwarzaczem wideo.

Microsoft Edge na macOS – skąd pobrać?

W celu pobrania nowego Edge’a należy udać się na stronę Microsoftu. Wymagane jest posiadanie macOS w wersji 10.12 lub nowszej. Na stronie znajduje się także wydanie na Windows.

Polecamy także:

Edge oparty o Chromium dostał nową funkcję. Microsoft testuje tłumaczenie stron internetowych

źródło: Microsoft