Nowy Mac Pro rozebrany przez iFixit. Otrzymał naprawdę wysoką ocenę
(fot. iFixit)

Nowy Mac Pro rozebrany przez iFixit. Otrzymał naprawdę wysoką ocenę

Mocarny i drogi komputer Apple trafił w ręce specjalistów z iFixit. Oto, jak wypada pod względem naprawialności.

Sprzęt Apple, który można łatwo naprawić

Urządzenia z logo nadgryzionego jabłka słyną raczej ze skomplikowanej budowy i rozwiązań, które znacząco utrudniają wymianę podstawowych części. Co więcej, chociażby w MacBookach dysk SSD i RAM są na stałe scalone z płytą główną. Chcesz więcej przestrzeni na dane? Cóż, kup droższy wariant laptopa.

Miłym zaskoczeniem jest więc wynik osiągnięty przez Maca Pro w rankingu iFixit. Komputer, który w topowej konfiguracji potrafi kosztować ponad ćwierć miliona złotych, zdobył więcej punktów w 10-punktowej skali niż MacBook Pro. Laptop Apple otrzymał zaledwie 2 punkty, więc gorzej niż nawet iPhone 11 Pro Max (6 punktów). Z kolei Mac Pro został oceniony na 9 na 10 możliwych punktów.

Nowy Mac Pro rozebrany przez iFixit. Otrzymał naprawdę wysoką ocenę
(fot. iFixit)

Mac Pro wysoki wynik zawdzięcza modułowej konstrukcji, która już we wstępnych założeniach miała zapewniać użytkownikom łatwy dostęp do wnętrza. Ponadto, jak podkreślają specjaliści od rozbiórki z iFixit, podstawowe naprawy można przeprowadzić przy pomocy standardowych śrubokrętów lub nawet bez sięgania po jakiekolwiek narzędzia.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Główne komponenty wykorzystują standardowe gniazda i interfejsy, a także charakteryzują się wysoką modułowością. Dzięki temu, ich modernizacja jest naprawdę prosta. Dyski SSD również są modułowe, ale nie można ich łatwo wymienić. Zostały one powiązane z układem zabezpieczającym Apple T2. W związku z tym, firma Tima Cooka zaleca kontakt z autoryzowanym serwisem.

Warto dodać, że poprzedni Mac Pro z 2013 roku o konstrukcji kojarzącej się z koszem, również zdobył wysoką ocenę od iFixit. Mimo zastosowania autorskich złączy, a także kilku innych rozwiązań utrudniających naprawę, komputer został oceniony na 8 w 10-punktowej skali.

Cieszy fakt, że przynajmniej w wybranych komputerach skierowanych dla najbardziej wymagających użytkowników, Apple stosuje inną politykę i stawia na modułowość. Dzięki temu, ewentualne późniejsze naprawy po zakończeniu okresu gwarancyjnego będzie można przeprowadzić w własnym zakresie, bez płacenia sporych pieniędzy autoryzowanym serwisom.

źródło: iFixit, The Verge