(fot. iFixit)

Nowy Mac Pro rozebrany przez iFixit. Otrzymał naprawdę wysoką ocenę

Mocarny i drogi komputer Apple trafił w ręce specjalistów z iFixit. Oto, jak wypada pod względem naprawialności.

Sprzęt Apple, który można łatwo naprawić

Urządzenia z logo nadgryzionego jabłka słyną raczej ze skomplikowanej budowy i rozwiązań, które znacząco utrudniają wymianę podstawowych części. Co więcej, chociażby w MacBookach dysk SSD i RAM są na stałe scalone z płytą główną. Chcesz więcej przestrzeni na dane? Cóż, kup droższy wariant laptopa.

Miłym zaskoczeniem jest więc wynik osiągnięty przez Maca Pro w rankingu iFixit. Komputer, który w topowej konfiguracji potrafi kosztować ponad ćwierć miliona złotych, zdobył więcej punktów w 10-punktowej skali niż MacBook Pro. Laptop Apple otrzymał zaledwie 2 punkty, więc gorzej niż nawet iPhone 11 Pro Max (6 punktów). Z kolei Mac Pro został oceniony na 9 na 10 możliwych punktów.

(fot. iFixit)

Mac Pro wysoki wynik zawdzięcza modułowej konstrukcji, która już we wstępnych założeniach miała zapewniać użytkownikom łatwy dostęp do wnętrza. Ponadto, jak podkreślają specjaliści od rozbiórki z iFixit, podstawowe naprawy można przeprowadzić przy pomocy standardowych śrubokrętów lub nawet bez sięgania po jakiekolwiek narzędzia.

Główne komponenty wykorzystują standardowe gniazda i interfejsy, a także charakteryzują się wysoką modułowością. Dzięki temu, ich modernizacja jest naprawdę prosta. Dyski SSD również są modułowe, ale nie można ich łatwo wymienić. Zostały one powiązane z układem zabezpieczającym Apple T2. W związku z tym, firma Tima Cooka zaleca kontakt z autoryzowanym serwisem.

Warto dodać, że poprzedni Mac Pro z 2013 roku o konstrukcji kojarzącej się z koszem, również zdobył wysoką ocenę od iFixit. Mimo zastosowania autorskich złączy, a także kilku innych rozwiązań utrudniających naprawę, komputer został oceniony na 8 w 10-punktowej skali.

Cieszy fakt, że przynajmniej w wybranych komputerach skierowanych dla najbardziej wymagających użytkowników, Apple stosuje inną politykę i stawia na modułowość. Dzięki temu, ewentualne późniejsze naprawy po zakończeniu okresu gwarancyjnego będzie można przeprowadzić w własnym zakresie, bez płacenia sporych pieniędzy autoryzowanym serwisom.

źródło: iFixit, The Verge