Apple Mac Pro 2019 i Pro Display XDR
Apple Mac Pro 2019 i Pro Display XDR (źródło Apple)

Najlepsza konfiguracja nowego Apple MacPro kosztuje ponad… ćwierć miliona złotych!

Apple znane jest z ustalania wysokich cen za swoje produkty, choć i tak w niektórych przypadkach stara się je obniżać (zob. iPhone 11). Za nowego Maca Pro trzeba jednak zapłacić nawet… ćwierć miliona polskich złotych!

Apple Mac Pro 2019 – cena

Nowy Mac Pro został zaprezentowany w czerwcu 2019 roku, w trakcie konferencji WWDC 2019 dla deweloperów, ale dopiero teraz trafił do sprzedaży. Od razu można dodać, że jest to jedyny komputer Apple, który nie jest produkowany w Chinach – sprzęt składany jest w fabryce w Austin w Stanach Zjednoczonych (ostatnio odwiedził ją sam prezydent USA, Donald Trump). Podobnie było w przypadku poprzedniej generacji. Duża część podzespołów jednak i tak importowana jest z Państwa Środka.

Jak każdy PeCet, tak i nowy Mac Pro dostępny jest w wielu różnych konfiguracjach. Podstawowa kosztuje 27999 złotych, natomiast za tę najlepiej wyposażoną trzeba zapłacić… ćwierć miliona złotych! Kwota ta obejmuje:

  • 28-rdzeniowy procesor Intel Xeon W 2,5 GHz, Turbo Boost do 4,4 GHz,
  • 1,5 TB (12×128 GB) pamięci DDR4 ECC,
  • dwa procesory Radeon Pro Vega II Duo, każdy z 2×32 GB pamięci HBM2,
  • 4 TB pamięci masowej SSD,
  • Karta Apple Afterburner.

Dodatkowo trzeba też zapłacić aż 1920 złotych za to, żeby obudowa miała kółka, bowiem w standardzie są nóżki. Przy okazji można także dobrać zestaw mysz Magic Mouse 2 + gładzik Magic Trackpad 2 za 719 złotych i oprogramowanie: Final Cut Pro X za 1399,99 zł i Logic Pro X za 949,99 zł.

Co ciekawe, i tak nie będzie to najdroższa konfiguracja nowego Maca Pro, ponieważ na stronie Apple widnieje informacja, że wkrótce klienci dostaną też do wyboru 8 TB pamięci masowej SSD – ceny za to jednak nie podano. Niedługo do sprzedaży trafi również wersja do montażu w szafie serwerowej – jej ceny mają zaczynać się od 30499 złotych.

Użytkownikom nowego Maca Pro poleca się także dokupienie monitora Pro Display XDR (widoczny na grafice tytułowej po prawej stronie). Wersja ze standardowym szkłem kosztuje 23999 złotych, natomiast wariant ze szkłem nanostrukturalnym już 27999 złotych. Do tego można dodać podstawkę Pro Stand za 4799 złotych i uchwyt mocujący VESA 100 x 100 mm za 999 złotych.

Podsumowując, gdyby chcieć kupić wszystko, co oferuje Apple w tym przypadku, należałoby wyłożyć niemal 285 tysięcy złotych. Kwota zawrotna, ale nie jest to sprzęt dla przeciętnego użytkownika, a dla zdecydowanie bardziej wymagających klientów – w końcu nawet w najbardziej wymagających grach nie jest potrzebny 28-rdzeniowy procesor, 1,5 TB RAM i tak wydajny zestaw graficzny. Mimo wszystko kwota jest zawrotna, ponieważ za takie pieniądze spokojnie można kupić mieszkanie lub auto wysokiej klasy.

Źródło: Apple, Apple