Nowy Firefox na Androida zapowiada się świetnie! Można już go testować

Rynek mobilnych przeglądarek internetowych, podobnie jak tych desktopowowych, zdominowany został przez Google Chrome. Nie oznacza to jednak, że konkurencja została w tyle pod względem jakości i możliwości oferowanego oprogramowania. Użytkownicy smartfonów mogą sięgnąć po świetną Operę, całkiem dobrego Edge’a, a niebawem do grona tych lepszych może dołączyć nowy Firefox. Mozilla właśnie udostępniła testowe wydanie przeglądarki, które pozwala sprawdzić nadchodzące duże zmiany w „lisku”.

Fundacja ogłosiła dziś wydanie nowej poglądowej wersji znacząco przeprojektowanego Firefoksa na Androida. Przeglądarka ma charakteryzować się znacznie sprawniejszą pracą – w wybranych scenariuszach ma działać nawet dwukrotnie sprawniej. Kolejną odczuwalną zmianą jest przebudowany interfejs, który wygląda nowocześniej i bardziej minimalistycznie. Ponadto, wprowadzone zostały Kolekcje, czyli nowe podejście Mozilli do karty z ulubionymi stronami internetowymi.

Obecnie mamy do czynienia z testową wersją przeglądarki, która w Google Play została opublikowana pod nazwą Firefox Preview. Z czasem jednak odświeżony Firefox zastąpi starsze wydanie, stając się podstawową przeglądarką Mozilli dla mobilnych urządzeń z Androidem. Jeśli zachowane zostaną najważniejsze zalety poglądowego wydania, to naprawdę warto czekać.

Nowy Firefox Preview (fot. Tabletowo.pl)

Nowości widać już przy pierwszym uruchomieniu Firefoksa Preview. Ekran powitalny pozwala na szybki skonfigurowanie przeglądarki – wybór ciemnego lub jasnego motywu oraz zalogowanie się na konto Firefox w celu synchronizacji danych. Nowa przeglądarka fundacji powinna spodobać się właścicielom większych smartfonów, bowiem pasek adresu, licznik kart i menu z ustawieniami znajdują się na dole wyświetlacza. Takie rozwiązanie zapewnia wygodny dostęp również przy obsłudze jedną ręką.

Przeglądarka wykorzystuje silnik GeckoView, który przynosi szereg udoskonaleń na smartfony z Androidem. Jak podaje Mozilla, autorskie rozwiązanie ma zapewnić niezależność od decyzji Google i rozwoju silnika Blink, który obecnie wykorzystywany jest w wielu mobilnych przeglądarkach. Twórcy dodają, że ważnym elementem jest jeszcze większa elastyczność w funkcjach prywatności i bezpieczeństwa.

Nowy Firefox Preview (fot. Tabletowo.pl)

Po kilkunastu minutach spędzonych z nowym dziełem Mozilli odnoszę wrażenie, że faktycznie Firefox odczuwalnie przyśpieszył. Strony, szczególnie za pierwszym razem, ładują się sprawniej. Całość również działa jakby lepiej. Firefox Preview wydaje się być całkiem lekką i szybką przeglądarką. Do tego dochodzą pozytywne zmiany w interfejsie. Niewykluczone, że stabilna wersja będzie naprawdę silnym przeciwnikiem dla Google Chrome’a.

Wszyscy zainteresowani mogą już pobrać nową przeglądarkę z Google Play. Należy jednak pamiętać, że mamy do czynienia z wersją testową, która może sprawiać problemy. Twórcy obecnie będą skupiać się na optymalizacji i dopracowaniu już dostępnych funkcji.

źródło: TechCrunch, Mozilla, własne