Poznajcie asystentkę głosową Celia od Huawei oraz inteligentny głośnik Sound X

Podczas premiery nowych flagowych smartfonów Huawei P40 i P40 Pro, firma zapowiedziała przy okazji całą masę nowych produktów i usług oraz ogłosiła ulepszenie tych, które już znamy. Wśród rzeczy, o których mogliśmy dotąd nie słyszeć, znalazł się nowy asystent głosowy oraz inteligentny głośnik.

Reklama

Nowy asystent głosowy na rynku: Huawei Celia

Znamy najbardziej popularne programy, które asystują nam głosowo: są to Asystent Google, Amazon Alexa i Apple Siri. Huawei postanowiło zaprezentować własne rozwiązanie, które nazwano Celia. Software opracowany przez technologicznego giganta z Chin nie wydaje się być zbyt zaawansowany – prezentacja filmowa (bo CEO firmy nie zdecydował się użyć asystenta na żywo) wskazała na kilka podstawowych funkcji powiązanych z działaniem smartfona:

  • wybieranie numeru telefonu wskazanego kontaktu,
  • dodawanie wydarzeń do kalendarza,
  • sprawdzanie pogody,
  • tłumaczenie rozmów twarzą w twarz,
  • rozpoznawanie produktów za pomocą kamery,
  • włączanie niektórych funkcji z panelu ustawień,
  • ustawianie alarmów.

Na razie Celia będzie dostępna w Chinach, ale Huawei planuje uruchomienie tego asystenta głosowego także w innych krajach. Na filmie promocyjnym użytkownicy zwracali się do niego po angielsku i francusku, co sugeruje, jakie języki będą obsługiwane przez Celię poza Chinami.

Inteligentny głośnik klasy premium – Huawei Sound X

Drugą interesującą premierą jest głośnik Huawei Sound X. Mieliśmy okazję poznać go już w listopadzie 2019 roku. Teraz ogłoszono jego dostępność dla innych krajów.

Nie będzie on wyposażony w asystenta głosowego (a przynajmniej nic na to nie wskazuje). Pozycjonowany jest jako muzyczny konkurent dla Home Poda od Apple, więc przy jego projektowaniu skupiano się głównie na jakości dźwięku, a nie możliwości rozmowy z inteligentnym kompanem.

To pewnie powód, dla którego sprzęt wyposażony jest w dwa subwoofery o łącznej mocy 60 W (a w peeku nawet 144 W), opracowane wspólnie z Devialet – jednym z najbardziej cenionych w środowisku audiofilskim producentów sprzętu muzycznego. Huawei Sound X korzysta z opracowanej przez tę firmę technologię przetwarzania sygnału SAM (Speaker Active Matching), która jest w stanie dostosować sygnał wyjściowy do specyficznych cech głośnika i zminimalizować zniekształcenia dźwięku. Ponieważ dwa głośniki dużej mocy umieszczone są symetrycznie, nawet mocniejsze brzmienia nie wprawiają głośnika w wibracje.

Sound X pozwala na bezprzewodowe łączenie z telefonem przy pomocy NFC, a żeby rozpocząć odtwarzanie muzyki, wystarczy delikatnie przyłożyć smartfon do urządzenia. Celną decyzją projektową wydaje się zastosowanie trójkolorowej lampki RGB na szczycie urządzenia. Swoją drogą, całość naprawdę mocno przypomina przez to apple’owskiego Home Poda.

Głośnik odtwarza dźwięk poprzez połączenie WiFi, dzięki czemu kompresja danych jest znacznie mniejsza oraz generowanych jest mniej problemów z łączeniem lub opóźnieniami. Rozwiązanie to oparte jest na technologii Huawei – EMUI 10.1 Multi-Device Control Panel, która działa podobnie jak Airplay od Apple, i umożliwia przesyłanie wysokiej jakości dźwięku między urządzeniami.

Sprzęt wyposażono w kilka przydatnych funkcji, na przykład automatycznego wyciszania głośnika, gdy sparowany telefon sygnalizuje przychodzące połączenie czy błyskawiczne wyciszenie za pomocą gestu przykrycia głośnika dłonią.

Huawei Sound X wejdzie do sprzedaży w Polsce w lipcu tego roku, choć jeszcze nie znamy ceny.

 

Huawei P40 i P40 Pro – ceny w Polsce i warunki przedsprzedaży

źródło: informacja prasowa, Huawei