MediaTek celuje ze swoimi układami Dimensity 1200 i Dimensity 1100 w rynek 5G (źródło; MediaTek)
(źródło: MediaTek)

MediaTek M80 5G to wyzwanie rzucone Qualcommowi, nie tylko w kategorii smartfonów

Qualcomm i MediaTek rywalizują o wpływy na rynku mobilnym od długich lat. Ten wyścig nie skończy się nigdy, biorąc pod uwagę fakt, że niemal każdy dzień przynosi kolejne niespodzianki. Dziś MediaTek zaprezentował modem M80 5G, który będzie można montować w nowych smartfonach.

Reklama

MediaTek M80 5G – szybki, wielozadaniowy modem

Tym razem producent układów scalonych z Tajwanu wyciągnął z rękawa coś, co może być uniwersalną bronią przeciwko coraz silniejszej konkurencji w postaci Qualcomma. Nowy modem M80 5G to pierwszy układ tego producenta obsługujący fale milimetrowe (mmWave), który może być integrowany z procesorami, ale także da się go wykorzystywać w konstrukcjach autonomicznych.

MediaTek M80 5G z downlinkiem 7,67 Gb/s oraz uplinkiem do 3,76 Gb/s jest w stanie obsłużyć dwie karty SIM łączące się z siecią 5G oraz wspiera technologię VoNR dla stabilizacji połączeń.

Szybszy znaczy lepszy

Ruch MediaTeka jest dość zrozumiały – firma oferuje sprzęt, którego potrzebują producenci smartfonów, jeśli chcą posiadać w swojej ofercie urządzenie łączące się z sieciami operującymi na częstotliwościach sub-6 GHz i mmWave. Dzięki temu smartfon będzie bardziej elastyczny i zaoferuje szybszą wymianę danych. Z kolei producenci urządzeń będą mogli chwalić się w materiałach reklamowych świetnymi wynikami benchmarków sieciowych.

Oprócz spełniania wszystkich aktualnych standardów 5G, MediaTek M80 wyposażono w technologię pomagającą zapanować nad sporym apetytem chipsetu na energię, mimo ciągłemu pozostawania w łączności z internetem.

Nowy podzespół można będzie wykorzystywać nie tylko w smartfonach, ale także komputerach, hotspotach Mi-Fi oraz urządzeniach IoT. Wydaje się być naprawdę uniwersalną rzeczą. Byle tylko z modemem nie było, jak w tym znanym powiedzonku: „Jeśli coś jest do wszystkiego…”