Deezer HiFi przełamał monopol Tidala

Każdy, kto kiedykolwiek szukał serwisu streamingowego oferującego utwory w wysokiej jakości, a przy tym oficjalnie dostępnego na terenie Polski, szybko orientował się, że jedynym usługodawcą, który spełnia jego oczekiwania, jest Tidal. To już jednak przeszłość, ponieważ Deezer poinformował o udostępnieniu plików w jakości HiFi również w aplikacjach mobilnych.

Serwisu Deezer nikomu zainteresowanemu przedstawiać nie trzeba. Francuska firma to jeden z pionierów udostępniania muzyki na zasadzie subskrypcji, który swego czasu wyróżniał się największą bazą danych utworów oraz wyjątkowo atrakcyjnymi cenami, zwłaszcza w ofertach proponowanych przez operatorów czy dostępnych dla posiadaczy sprzętu określonego producenta. Obecnie nieco zapomniany, pozostający w cieniu takich graczy, jak Spotify, Apple Music czy Tidal, postanowił o sobie przypomnieć zwłaszcza tym, którzy oczekują dostępu do plików muzycznych zapisanych w formacie bezstratnym. Co prawda jakość HiFi w Deezerze była dostępna wcześniej, jednak tylko poprzez kompatybilną przeglądarkę internetową. Obecnie pliki w wysokiej jakości mogą być strumieniowane i zapisywane na urządzeniach z zainstalowaną aplikacją mobilną.

Deezer
Deezer

Deezer HiFi umożliwia dostęp do 52 milionów plików muzycznych zapisanych w formacie FLAC, które można odtwarzać i pobierać na urządzenia mobilne, ale również korzystać z nich przez przeglądarkę internetową i program instalowany na komputerach stacjonarnych. Wykupienie subskrypcji – co naturalne – oznacza, że muzyka będzie odtwarzana bez reklam oraz, po wcześniejszym pobraniu, dostępna bez aktywnego połączenia z siecią. To również dostęp do utworów w formacie 360 Reality Audio, dostępnych poprzez aplikację 360 by Deezer.

Przedstawiona przez Francuzów oferta wydaje się konkurencyjna dla dotychczasowego monopolisty. Wszyscy chętni mogą ją testować korzystając z promocji, w ramach której można liczyć na 3 miesiące darmowego dostępu do serwisu. Po ich upływie, opłata subskrypcyjna wyniesie, jak w przypadku konkurenta, 39,99 złotych. Mnie niestety, mimo szczerych chęci, nie udało się zarejestrować w sposób uprawniający mnie do odebrania trzech miesięcy darmowego dostępu. Wypełniany formularz każdorazowo informował mnie, że jedyne, na co mogę liczyć, to 30 darmowych dni.

Konkurencja na rynku zawsze jest mile widziana, ponieważ to ona napędza producentów do przedstawiania użytkownikom coraz atrakcyjniejszych ofert. Mam nadzieję, że w tym przypadku będzie dokładnie tak samo i wszyscy więksi gracze, w tym rynkowi liderzy, zaoferują możliwość odtwarzania plików FLAC.

W komunikacie prasowym Deezera znalazła się również informacja, jakoby mimo braku dostępu do muzyki w wysokiej jakości za pośrednictwem aplikacji mobilnych, liczba chętnych na abonament HiFi wzrosła o 45% rok do roku. Chciałbym, by przedstawione statystyki trafiły do zarządzających Spotify i Apple Music, ponieważ udostępnienie muzyki w formacie bezstratnym to z pewnością krok we właściwą stronę.

Źródło: Deezer