(fot. Volvo)

Nowe Volvo pojadą maksymalnie 180 km/h. To dobra decyzja

Nie stosujesz się do ograniczeń prędkości obowiązujących w Polsce i stwarzasz zagrożenie na drodze? Cóż, Volvo nie jest marką dla Ciebie.

Dla każdego producenta samochodów bezpieczeństwo jest jednym z priorytetów. Firmy wydają ogromne sumy pieniędzy, aby ich auta zapewniały wysoki poziom bezpieczeństwa zarówno dla osób siedzących w środku, jak i pozostałych uczestników ruchu. Pod tym względem Volvo zawsze stara się być o krok do przodu, a ostatnio obrany cel jest naprawdę ambitny – nikt ma nie zginąć w szwedzkich samochodach.

Polestar 2 – rusza produkcja pierwszego elektryka z Androidem

Nowym Volvo nie pojedziesz szybciej niż 180 km/h

Jednym z działań, które ma pozwolić na osiągnięcie wspomnianego celu, jest ograniczenie maksymalnej prędkości. Wszystkie produkowane odtąd Volvo mogą osiągnąć maksymalnie 180 km/h. Dla porównania, większość obecnych samochodów, nawet tych ze słabszymi silnikami, nie ma większego problemu, aby rozpędzić się do 200 km/h i większych wartości. Owszem, konkurencja również stosuje elektroniczne ograniczenie prędkości, ale najczęściej blokada występuje przy 250 km/h.

Zdaję sobie sprawę, że polityka Volvo wzbudza kontrowersje, co widać po licznych negatywnych komentarzach w internecie. Uważam jednak, że firma wykonała krok w dobrym kierunku. Tym bardziej, że niewiele jest dróg w Europie, na których można legalnie osiągnąć nawet 180 km/h. Chociażby w Polsce na autostradach możemy maksymalnie poruszać się z prędkością 140 km/h, a więc zmiana wprowadzona przez Volvo nie powinna być odczuwalna dla osób jeżdżących zgodnie z przepisami.

Nowe Volvo S60. Dotykowy ekran w samochodzie – czy to w ogóle się sprawdza?

Tak, wiem, że na polskich autostradach i innych drogach, ograniczenia prędkości odbierane są przez niektórych kierowców jako wskaźniki „minimalnej prędkości”, z jaką powinni się przemieszczać. Niestety, wysoka prędkość i inne nieodpowiednie zachowania powodują, że stanowczo zbyt często widzę wypadki. Nie potrafię już nawet zliczyć, ile niebezpiecznych sytuacji widziałem chociażby na autostradzie A2 między Łodzią a Warszawą.

Dla osób, które nie są zadowolone z ograniczenia stosowanego odtąd przez Volvo, przypominam, że niebawem w Polsce wchodzą nowe przepisy. Prawo jazdy będzie odbierane za przekroczenie maksymalnej prędkości o 50 km/h nawet poza terenem zabudowanym. Po drugie, raczej i tak nikt nie kupował Volvo, aby bić rekordy prędkości, tutaj lepiej wypadają inne marki. Firma nie powinna więc zauważyć straty klientów, a zmiany jak najbardziej mogą wpłynąć na postrzeganie Volvo jako producenta najbezpieczniejszych samochodów.

Funkcja Care Key

Oprócz ograniczenia prędkości, każdy samochód Volvo będzie zostanie wyposażony w funkcję Care Key. Pozwala ona właścicielowi lub głównemu użytkownikowi zaprogramować dodatkowe ograniczenia prędkości maksymalnej. Funkcji można przykładowo użyć, gdy pożyczamy samochód innym członkom rodziny lub młodszym, niedoświadczonym kierowcom.

Uważamy, że na producencie samochodów spoczywa odpowiedzialność za poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego – powiedziała Malin Ekholm, szefowa działu bezpieczeństwa Volvo Cars. Nasza technologia ograniczania prędkości i otwarcie szerokiego dialogu społecznego na ten temat, odpowiadają temu myśleniu. Ograniczenie prędkości i funkcja Care Key pomogą uświadomić wielu ludziom, że przekraczanie dozwolonej prędkości jest niebezpieczne. Nasze rozwiązania wyrabiają dobre nawyki u kierowców. Ale na dłuższą metę wprowadzają też do jazdy wiele spokoju.

źródło: materiały prasowe Volvo