Nie spodziewałem się, że to powiem, ale podobają mi się laptopy Asus TUF Gaming 18

Nie spodziewałem się, że to powiem, ale podobają mi się laptopy Asus TUF Gaming

Nie zwykłem dłużej zawieszać oczu na sprzętach czysto gamingowych. Wszechobecne diody RGB i cięty od siekiery design jakoś do mnie nie przemawiały. Oczywiście nie zawsze i wszędzie, bo od każdej reguły są przecież wyjątki. Nowe Asusy TUF Gaming są takim wyjątkiem.

Laptopy Asus TUF Gaming miały nieco czasu na zaistnienie w umysłach graczy – pojawiły się w styczniu na targach CES 2020. W międzyczasie mieliśmy okazję poznać potwory z serii ROG. Teraz będziemy mogli przyjrzeć się modelom 15- i 17-calowym o oznaczeniach A15, F15, A17 i F17. Co zatem oferują modele z linii TUF Gaming

Procesory AMD z architekturą Zen 2

Laptopy TUF Gaming A15 i A17 są oferowane w wariantach z różnymi procesorami AMD Ryzen Mobile serii 4000 – aż do opcji z 8. rdzeniami i 16. wątkami. Te chipy oferują dwa razy wyższą moc niż układy poprzedniej generacji, między innymi dzięki wykorzystaniu procesu technologicznego 7 nm. Zapowiedziano także opcje z procesorami Intel Core 10. generacji.

Nie spodziewałem się, że to powiem, ale podobają mi się laptopy Asus TUF Gaming 19

 

Do tego należy wspomnieć o wykorzystaniu modułów pamięci RAM typu DD4-3200. Wewnątrz znajdują się dwa gniazda na moduły SO-DIMM, w których można zainstalować maks. 32 GB RAM oraz dwa gniazda M.2 na dyski (nawet do 1 TB SSD NVMe). Wśród portów można wyliczyć dwa gniazda USB 3.2 Gen 1 Type A, jedno USB 3.2 Gen 2 Type-C i jedno gniazdo HDMI 2.0b. Nie zabrakło także portu słuchawkowego z dźwiękiem DTS:X Ultra.

Karty graficzne GeForce i ekrany 144 Hz

Bez względu na rodzaj procesora, zastosowanymi kartami graficznymi są jednostki Nvidia GeForce – w maksymalnej konfiguracji dostaniemy wersję GeForce RTX 2060 z renderingiem ray tracingu i przyspieszeniem SI. Wykorzystanie architektury Turing i udoskonalopnych enkoderów powinno pozytywnie przełożyć się na płynność rozgrywki nawet podczas streamowania materiałów, bez zbytniego obciążania procesora.

W modelach z ekranami 15 cali częstotliwości odświeżania będą sięgać 144 Hz, zaś w wariantach 17-calowych będzie to 120 Hz. Spokojnie wystarczy dla graczy wymagających bardzo dobrego wglądu w to, co dzieje się na aktualnej mapie.

Design do rozważenia

Co ciekawe, laptopy TUF Gaming nie mają tak krzykliwego wzornictwa jak inni przedstawiciele gamingowych notebooków – a przynajmniej nie w każdej wersji. Są one oferowane w dwóch typach wykończenia. Opcja Fortress Gray (która autentycznie mi się podoba) dysponuje szarą, metalową pokrywą która została poddana piaskowaniu i z „szaleństw” ma tylko centralnie umieszczony emblemat.

 

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Wariant wykończenia Bonfire Black wyróżnia się kilkoma teksturami zapewniającymi bardziej agresywny wygląd, z trapezoidalnymi wycięciami na środku pokrywy.

Obudowy są certyfikowane pod względem zgodności ze standardem MIL-STD-810H w zakresie odporności na wibracje, upadki z niewielkiej wysokości, a także ekstremalne temperatury i wilgotność powietrza. Zapewniają też optymalny przepływ powietrza dla wewnętrznych komponentów. Jeśli chodzi o rozmiary samych obudów, to Asus zapewnia, że udało się je zmniejszyć o 7% w przypadku wersji 15-calowych oraz o 8% w wersjach 17-calowych, w porównaniu do laptopów poprzedniej generacji.

Ceny laptopów Asus TUF Gaming

Asus przekazał, że ceny nowych laptopów będą rozpoczynać się od:

  • 3799 zł za wersje 15-calowe
  • 3999 zł za wersje 17-calowe

Nie spodziewałem się, że to powiem, ale podobają mi się laptopy Asus TUF Gaming 26

Jak uzyskać 144 (i więcej) kl./s w Call of Duty: Warzone i dlaczego warto to zrobić?

źródło: materiały prasowe, Asus (1), (2)