Nowe zegarki Huami i Fossil zaprezentowane. Jeden z nich ma nawet wbudowaną Alexę

Rok 2020 jest z pewnością znacznie bardziej przychylny smartwatchom niż ten ubiegły. Co rusz pojawiają się nowe zegarki. Dziś ogłoszono premiery Huami Zepp Z oraz Fossil HR Mini.

Huami Zepp Z

Huami we wrześniu ruszyło z nową linią zegarków nazwaną Zepp – od aplikacji opiekującej się teraz wszystkimi produktami Amazfit. Zaprezentowano wtedy dwie wersje Zepp E, które różniły się od siebie kształtem – jedna miała prostokątną kopertę, a druga okrągłą tarczę. Nowy Zepp Z nie korzysta z tego pomysłu, ale stara się mieć wszystko, czego byśmy oczekiwali od smartwatcha z wysokiej półki, będąc właściwie ulepszoną wersją Amazfit GTR 2.

Zepp Z ma obudowę ze stopu tytanu. Huami chwali się, że wykończenie obręczy polerowane jest 5 razy dłużej niż inne smartwatche, kosztujące 4 razy więcej. Prawdopodobnie jest to przytyk w stronę Apple Watchy. Stylowe, skórzane paski 22 mm dopełniają wrażenia produktu premium. Rzecz jest odporna na wodę i kurz (do 5 ATM).

Obudowa ma trzy przyciski: górny można przyporządkować do dowolnej aktywności zdrowotnej, na przykład szybkiego pomiaru tętna, sprawdzenia poziomu SpO2 czy określenia poziomu stresu. Klasyczna korona służy po nawigacji po interfejsie.

Wyświetlacz AMOLED ma średnicę 1,39 cala i pracuje w rozdzielczości 454 x 454 pikseli. Użytkownicy mogą wybierać spośród maksymalnie 50 tarcz lub stworzyć własną.

Zegarek dysponuje szeregiem sensorów Poza wspomnianymi już wyżej miernikami tętna i nasycenia krwi tlenem, mamy czujnik geomagnetyczny, żyroskop, barometr, akcelerometr i czujnik światła. Dzięki nim smartwatch może śledzi 12 profesjonalnych trybów sportowych. Raczej oczywistym dodatkiem jest wbudowany moduł GPS i GLONASS.

Jedną z nowości jest integracja z głosowym asystentem Alexa. Za pomocą wbudowanego mikrofonu można wydawać polecenia, ustawiać przypomnienia i zadawać pytania.

Całość działa dzięki baterii 340 mAh, która ma zapewnić do 15 dni działania przy typowym użytkowaniu, ale przy minimalnym obciążeniu da się ten czas wydłużyć nawet do miesiąca. Zepp Z łączy się ze smartfonami przez Bluetooth 5.0 i współpracuje z systemami Android 5.0 (lub nowszym) oraz iOS 10 (lub nowszym).

Podstawowa wersja będzie sprzedawana na 349 dolarów. Wkrótce powinna też pojawić się wersja z EKG.

Fossil HR Mini

Drugi z zaprezentowanych dziś zegarków to Fossil HR Mini. To hybrydowy smartwatch, co oznacza tyle, że nie ma pełnej funkcjonalności typowych smartwatchy. Nie znajdziemy w nim kolorowego wyświetlacza wypełniającego całą tarczę urządzenia, a jedynie niewielki ekran pomocniczy, przekazujący podstawowe dane.

Tarcza ma 38 mm, więc jest jest przeznaczona raczej dla mniejszych nadgarstków. Zresztą Fossil właśnie tak promuje HR Mini – jako zegarek damski.

Zegarek rejestruje dane o ćwiczeniach fizycznych, liczy kroki i, w połączeniu ze smartfonem, pokaże nam informacje zebrane przez moduł GPS w telefonie. Fossil HR Mini mierzy też puls za pomocą wbudowanego sensora.

Cena Fossil HR Mini zaczynają się od 195 dolarów. Zegarek jest już dostępny na stronie Fossila.