Samsung 980 PRO Heatsink SSD NVMe
Samsung 980 Pro Heatsink (źródło: Samsung)

Oto nowa wersja dysku Samsung 980 PRO z radiatorem. Znamy jego polskie ceny

Samsung jest jednym z producentów, którzy przodują w segmencie dysków SSD, jednocześnie oferując solidne i opłacalne konstrukcje. Koreański gigant technologiczny ma dla nas nową wersję popularnego dysku opartego na najszybszym obecnie dostępnym interfejsie PCI-Express 4.0.

Nowa wersja dysku Samsung 980 PRO SSD ze zintegrowanym radiatorem

Każdy entuzjasta sprzętu komputerowego powinien kojarzyć propozycje dysków półprzewodnikowych od Samsunga, bowiem Koreańczycy w tym segmencie działają ponad dekadę. Nie muszę zatem nikogo przekonywać, że w tej kwestii mają ogromne doświadczenie. Co więcej, Samsung Electronics jest jednym z głównym producentem pamięci na rynku, dzięki czemu mogą jeszcze lepiej zoptymalizować własny sprzęt, który oferuje naprawdę wysoką wydajność.

 Samsung 980 PRO Heatsink SSD NVMe
Samsung 980 Pro Heatsink (źródło: Samsung)

Samsung 980 PRO w wersji heatsink został wyposażony w dodatkowy, zintegrowany radiator, który zapewni jeszcze lepszą i stabilniejszą pracę dysku, dzięki czemu użytkownik będzie mógł komfortowo pracować przez wiele godzin pod pełnym obciążeniem.

Aluminiowy radiator Samsunga 980 PRO pokrywa niemal całą powierzchnię płytki drukowanej (PCB) – nawet od spodu. W kwestii specyfikacji technicznej otrzymujemy topowy nośnik danych. Dysk wykonany jest w formacie M.2 2280, został wyposażony kontroler protokołu NVM-Express 1.3c, interfejsu PCI-Express w wersji 4.0, a także w 2 GB pamięci Cache opartej na kościach SDRAM DDR4.

Producent nie zdradził, z jakiego kontrolera korzysta dysk Samsung 980 PRO Heatsink, jednak jest to najprawdopodobniej flagowy Phison E18. Niemniej jednak urządzenie cechuje się topowymi transferami — nawet do 7000 MB/s odczytu sekwencyjnego oraz maksymalnie 5100 MB/s zapisu sekwencyjnego. Dodatkowy, masywny radiator nie tylko nadaje dyskowi wyglądu, ale także będzie umożliwiał stabilniejszą i lepszą pracę podczas wielogodzinnego obciążenia, zapobiegając efektowi throttlingu, czyli zmniejszaniu wydajności urządzenia w celu obniżenia jego temperatury.

Samsung 980 PRO Heatsink SSD NVMe
Samsung 980 Pro Heatsink (źródło: Samsung)

Ponadto, Samsung 980 PRO Heatsink, mimo dodatkowego radiatora jest kompatybilny z konsolą Sony PlayStation 5, a także z komputerami (laptopami), gdzie radiator wysoki na 8,6 mm nie będzie przeszkodą. Urządzenie jest już dostępne w sprzedaży w dwóch wersjach — o pojemności 1 TB, za którą przyjdzie nam zapłacić 1099 złotych oraz 2 TB, która kosztuje 1999 złotych.