Nokia logo
Nokia 7.1 / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Smartfony Nokia będą mniej agresywnie ubijać aplikacje w tle

Użytkownicy smartfonów Nokii (HMD Global), którzy korzystają z wielu aplikacji, powinni już odczuć wyższy komfort pracy. Producent zmienił bowiem podejście do aplikacji działających w tle.

Smartfony z logo Nokii lepiej radzą sobie z procesami w tle

Do niedawna Nokia znajdowała się na pierwszym miejscu na stronie DontKillMyApp.com, która przedstawia producentów smartfonów „najchętniej” ubijających aplikacje działające w tle. Obecnie marka spadła na trzecią pozycję, a to dzięki zmianom wprowadzonym w ostatnich aktualizacjach.

Reklama

Pracownik HMD Global, firmy mającej prawa do marki Nokia na rynku smartfonów, ogłosił pozytywne zmiany wprowadzone w oprogramowaniu. W smartfonach usunięta została funkcja Evenwell, która była autorskim rozwiązaniem Nokii do zarządzania energią, co dotyczyło również procesów działających w tle.

Nie brakuje głosów, że Evenwell podchodził zbyt agresywnie do uruchomionych aplikacji, dość szybko zamykając część z nich działających w tle. Mogło to negatywnie wpływać na sprawność używania smartfona, szczególnie jeśli użytkownik często przełączał się pomiędzy różnymi apkami.

Nokia 7.1 to smartfon solidnie wykonany, ale z dość słabym wnętrzem (recenzja)

Jak podaje HMD Global, domyślnym rozwiązaniem w smartfonach Nokii staje się obecnie funkcja adaptacyjnej baterii, która zadebiutowała wraz z Androidem 9.0 Pie. Ma ona być na tyle dobra, że nie ma już potrzeby stosowania alternatywnego rozwiązania. Adaptacyjna bateria korzysta z głębokiego uczenia się, aby zrozumieć wzorce użytkowania. Mamy więc do czynienia z bardziej inteligentnym rozwiązaniem, które powinno pozytywnie wpłynąć na czas pracy na jednym ładowaniu, a także ogólną wydajność urządzenia.

Evenwell był wyłączany już wcześniej, gdy HMD Global zaczął udostępniać Androida 9.0 Pie na swoje smartfony. Po zebraniu pozytywnych opinii od użytkowników końcowych, firma podjęła decyzję o definitywnym porzuceniu autorskiego rozwiązania. Na wszystkich nowych smartfonach Evenwell nie jest więc w ogóle dostępny.

HMD Global dba o swoich klientów

Producent stara się ciągle wprowadzać ulepszenia w swoich produktach, które wraz z aktualizacjami oprogramowania trafiają do użytkowników. Warto zauważyć, że sam proces aktualizacji wypada całkiem nieźle. Firma znana jest bowiem z dobrego wsparcia swoich urządzeń.

Dobrym przykładem jest harmonogram udostępniania Androida 10 – pierwsze aktualizacje mają być dostępne już w czwartym kwartale tego roku.

Polecamy również:

Kiedy smartfony Nokia dostaną aktualizację do Androida 10? Znamy harmonogram

źródło: Android Police, Nokia