Nokia Ion Mini anulowany smartfon z 2014 roku
(źródło: @ileios/Twitter)

Tylko Nokia mogła wprowadzić taki smartfon na rynek

Choć obecnie Nokia stawia na smartfony z Androidem, wiele osób wciąż pamięta, że marka ta okraszała swoim logo również urządzenia z systemem Windows Phone/Windows Mobile. A co by było, gdyby Microsoft nie pokrzyżował Finom planów i na rynku pojawiła się Nokia Ion Mini?

Nokia Ion Mini – miniaturowy smartfon, który nigdy nie trafił na rynek

W 2014 roku Microsoft przejął Nokię – fińska marka miała stać się jego drzwiami do świata smartfonów. Oczywiście mowa tu o urządzeniach z serii Lumia, które działały pod kontrolą systemu Windows Phone (później Windows Mobile). Zanim to się jednak stało, Nokia eksperymentowała z różnymi systemami i rozwiązaniami.

Jednym z owoców tych eksperymentów był model Nokia Ion Mini. Zdjęcia oraz nagranie z udziałem tego smartfona nieoczekiwanie pojawiły się w sieci. Jak podaje autor materiałów, Dimitrios Vlachos, urządzenie miało pojawić się na rynku w 2014 roku, wraz z tabletem Nokia N1. Tak się jednak nie stało.

Model Ion Mini miał działać pod kontrolą systemu Android 4.4.2 KitKat z autorską nakładką nauOS. Jak można zauważyć na udostępnionym nagraniu, interfejs urządzenia był dość schludny i minimalistyczny, lecz jednocześnie widać, że wciąż była to jego testowa wersja. Co ciekawe, nauOS opierał się na obsłudze za pomocą gestów, co w świecie smartfonów stało się popularne dopiero kilka lat później.

Za wydajność urządzenia miał odpowiadać procesor Qualcomm Snapdragon 400, co sugeruje, że model Ion Mini był budżetową konstrukcją. Smartfon nosił oznaczenie kodowe RM-1028, co sugeruje, że mógł mieć coś wspólnego z modelami XL oraz X2, również działającymi w oparciu o mocno zmodyfikowanego Androida.

Najbardziej dziwi jednak design samego urządzenia, bowiem nie ma ono klasycznej bryły opartej na prostopadłościanie. Jak można zauważyć, Nokia Ion Mini jest… pochyła. Smartfon jest o wiele grubszy w okolicach aparatu i przycisku blokady, zaś zauważalnie cieńszy przy dolnej krawędzi. Kto zdecydowałby się na takie eksperymenty z designem w tamtych czasach? Poza Nokią – raczej nikt.

Urządzenie nigdy nie zostało jednak dokończone i nie trafiło na rynek. Po przejęciu fińskiego producenta przez Microsoft, wszystkie dotychczasowe projekty anulowano, a wszystkich pracowników firmy przeniesiono do pracy nad smartfonami z Windows Phone.