Noctua Chromax NH-U12A
(źródło: Noctua)

Premiera Noctua Chromax NH-U12A – sprawdzone chłodzenie w nowej, czarnej wersji kolorystycznej

Firma Noctua jest kojarzona z wysoką jakością swoich chłodzeń powietrznych, które określa się jako jedne z najlepszych na rynku, a także z beżowo-brązową kolorystyką nawiązującą do logo marki. Mimo tego, austriacki producent od czasu do czasu wprowadza swoje chłodzenia w bardziej uniwersalnej, czarnej kolorystyce. Marka właśnie zaprezentowała nową wersję kultowego chłodzenia, czyli Noctua Chromax NH-U12A, a także czarny wariant popularnego wentylatora NF-A12x25.

Noctua Chromax NH-U12A – uniwersalne, czarne chłodzenie

Cała branża zajmująca się projektowaniem i tworzeniem sprzętu komputerowego szykuje się na premierę 12. generacji procesorów Intela. Układy Intel Alder Lake będą różnić się od poprzednich serii CPU producenta z Santa Clara, bowiem za sprawą nowego układu pinów będą wyposażone w całkowicie przeprojektowane gniazdo, a mianowicie LGA1700. Socket cechuje się 1700 pinami, a także wymiarami 45 × 37,5 mm.

Nowe gniazdo będzie wymagało dostosowanych zestawów montażowych do chłodzeń, ponieważ otwory montażowe wokół gniazda LGA1700 mają być szerzej rozstawione. Producent potwierdził, że chłodzenie Noctua NH-U12A w wersji Chromax po wyciągnięciu z pudełka będzie kompatybilne z procesorami Intel Alder Lake. Naturalnie, w środku znajdziemy zestaw montażowy SecuFirm2 dla LGA1151/1200, a także pod podstawkę AMD AM4.

Noctua Chromax NH-U12A box
(źródło: Noctua)

Jak widać na zamieszczonych zdjęciach, omawiany cooler to nic innego jak czarny wariant kolorystyczny kultowego chłodzenia NH-U12A. Ma na pokładzie aż 7 ciepłowodów, a także wieżowy, żeberkowany radiator typu Tower z dwoma wentylatorami.

Noctua Chromax NH-U12A PC
(źródło: Noctua)

Jeżeli chodzi o kwestie techniczne chłodzenia, to Noctua Chromax NH-U12A ma wymiary 125 × 158 × 112 mm i waży 1,22 kg. Co więcej, chłodzenie ma na pokładzie 2 wentylatory NF-A12x25 pracujące w zakresie 450-2000 RPM, oferuje przepływ powietrza na poziomie = 102 m³/h (około 60 CFM), generując przy tym hałas 22,6 dB. Konstrukcja zasilana jest wtyczką 4 pin PWM.

Noctua NF-A12x25
(źródło: Noctua)

Wydajność Noctua Chromax NH-U12A powinna być identyczna, tak jak w podstawowym modelu bez dopisku Chromax, a więc szykuje się naprawdę ciekawe, uniwersalne i przede wszystkim wydajne chłodzenie procesora. Konstrukcja została wyceniona na 119,90 euro i powinna już niedługo trafić do naszych sklepów, właśnie w takiej cenie.