Pod żadnym pozorem nie instaluj tej tapety, bo to może się źle skończyć
fot. Pexels

Pod żadnym pozorem nie instaluj tej tapety, bo to może się źle skończyć

Większość osób lubi sobie co jakiś czas „odświeżyć” swój smartfon. Najprostszym i wymagającym najmniej wysiłku sposobem jest zmiana tapety. W różnych sklepach i internecie jest ich dostępnych od zatrzęsienia, jednak tej jednej powinniście unikać jak ognia, bowiem jej zainstalowanie może się źle skończyć dla Waszego urządzenia.

W żadnym wypadku nie instaluj tej tapety na swoim smartfonie!

Ice universe, który na co dzień zajmuje się przede wszystkim dostarczaniem wiarygodnych i bardzo precyzyjnych przecieków na temat nadchodzących urządzeń mobilnych, poinformował o dziwnej przypadłości, na którą cierpią wybrane smartfony z Androidem po zainstalowaniu załączonej poniżej tapety. Grafika wygląda niepozornie, lecz może okazać się niezwykle niebezpieczna dla smart-telefonu.

Pod żadnym pozorem nie instaluj tej tapety, bo to może się źle skończyć
Pod żadnym pozorem nie instaluj na swoim smartfonie tej tapety (źródło: @UniverseIce)

Ice universe udostępnił tę tapetę w pełnej rozdzielczości, aby osoby, które znają się na rzeczy, mogły ją przebadać i ewentualnie odkryć, co powoduje, że po zainstalowaniu tej grafiki smartfon zaczyna wariować – ekran samoczynnie podświetla się i gasi w nieskończoność, przez co nie da się używać urządzenia. Wyłączenie i ponowne włączenie nie pomaga. Poniżej możecie zobaczyć, jak to wygląda w praktyce.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Co ciekawe, przywoływana tapeta nie wywołuje takiego samego skutku na wszystkich smartfonach z Androidem. Redakcja serwisu Android Authority podaje, że nic się nie dzieje na Huawei Mate 20 Pro, ale już na Google Pixel 2 tak. Problem na tym ostatnim udało się też odtworzyć portalowi 9to5Google. Z kolei Ice universe informuje, że podatne są również smart-telefony Samsunga.

Nie wiadomo, na których dokładnie smartfonach trefna tapeta powoduje ciągłe włączanie i wyłączanie ekranu, ale lepiej nie sprawdzajcie, czy na Waszym stanie się to samo. Dylan Roussel z serwisu 9to5Google przeprowadził swoje śledztwo i odkrył, że winnym może być tutaj fakt, że obrazek wykorzystuje przestrzeń kolorów RGB, podczas gdy Android preferuje sRGB. Co ciekawe, na modelu Pixel 4 XL z Androidem 11 problem ten nie występuje, gdyż system automatycznie konwertuje sobie schemat barw, jeśli jakiś nie jest obsługiwany, lecz funkcja ta nie jest dostępna w Androidzie 10.

Z kolei portal Android Authority dowiedział się, że podobny bug był zgłaszany do Google już w 2018 roku, lecz programistom z Mountain View nie udało się go odtworzyć i wątek został zamknięty. W połowie maja br. poinformowano o tym problemie Samsunga i producent przygotował już rozwiązanie – teraz pozostało mu już tylko je udostępnić w pakiecie z innymi aktualizacjami.

Źródło: @UniverseIce, Android Authority, 9to5Google, @UniverseIce