Netflix

Netflix na rok? W Indiach trwają testy nowych planów

Obecnie dostęp do Netflixa można wykupić w ramach jednego z trzech miesięcznych planów. Niewykluczone, że niebawem się to zmieni.

Kilka miesięcy w lepszej cenie

Jak informuje serwis The Economic Times, Netflix testuje długoterminowe subskrypcje, które w założeniach mają przyciągnąć potencjalnego klienta na dłużej. Opcjonalne plany wymagają opłacenia dostępu z góry za kilka miesięcy, ale użytkownik zyskuje odczuwalnie atrakcyjniejszą cenę.

Obecnie program pilotażowy prowadzony jest wyłącznie w Indiach. Firma oferuje nowym użytkownikom możliwość wyboru 3-miesięcznego, 6-miesięcznego lub nawet rocznego planu ze zniżką. Zależnie od wybranej wersji, klient zapłaci od 20% do 50% mniej niż w przypadku płacenia oddzielnie za każdy miesiąc. Oczywiście im dłuższa umowa zawarta z Netflixem, tym rabaty są wyższe.

Netflix nawet rok za darmo w pakiecie z CANAL+

Wybór Indii jako poligonu testowego nie jest przypadkowy. Netflix, podobnie jak wiele innych firm świadczących usługi streamingu treści, zauważył ogromny potencjał w szybko rosnącym rynku. Nie zamierza czekać, aż miliony klientów przyzwyczają się do innej usługi i już teraz rozpoczął ekspansję, godząc się na niższe stawki za dostęp do oferowanej biblioteki.

Reed Hastings, dyrektor generalny Netflixa ogłosił, że zamierza zainwestować w rynek indyjski i w najbliższych latach jego firma skupi się na promowaniu oraz dostosowywaniu treści. Nie powinno to nikogo dziwić – raport Boston Consulting Group wskazuje, że w tym regionie liczba osób mogących zapłacić za subskrypcję wzrośnie do 40-50 mln do 2023 roku.

Warto dodać, że już wcześniej Netflix wprowadzał atrakcyjniejsze plany w Indiach. W lipcu tego roku firma uruchomiła subskrypcję skierowaną wyłącznie dla osób oglądających filmy i seriale na urządzeniach mobilnych. Mniejszy ekran nie jest równie komfortowy jak telewizor, ale w zamian miesięczna opłata jest o połowę mniejsza.

Co z resztą świata?

Niestety, obecnie nie wiemy, czy Netflix zdecyduje się na podobnych ruch w Polsce. Nawet jeśli otrzymamy dłuższe plany, to raczej w mniej atrakcyjnych cenach niż Indie. Mało prawdopodobna jest zniżka w wysokości aż 50%.

Mimo tego, nawet jeśli rabat byłby zauważalnie mniejszy, to i tak część użytkowników chętnie sięgnęłaby po dłuższą subskrypcję. W końcu nie każdy wykupuje Netflixa, aby obejrzeć tylko jeden serial.

Polecamy również:

Netflix ma w aplikacji opcję łatwego usunięcia filmu z sekcji „Oglądaj dalej”

źródło: The Economic Times