Z racji tego, że mamy już połowę grudnia, coraz więcej firm i portali publikuje swoje doroczne podsumowania. Wśród nich nie może zabraknąć amerykańskiego giganta – Google, który niedawno ogłosił zestawienie najczęściej pobieranych aplikacji w Sklepie Play. Teraz przyszedł czas na ukazanie światu danych, pochodzących z jego najbardziej znanej usługi – wyszukiwarki.
Ranking został podzielony na kilka kategorii, np.: informacje ze świata, ludzie, itd. Skupmy się jednak na tym, co najważniejsze dla nas – kategorii Consumer Tech. Najczęściej wyszukiwanymi urządzeniami w 2016 roku były:
- iPhone 7,
- Freedom 251,
- iPhone SE,
- iPhone 6S,
- Google Pixel,
- Samsung Galaxy S7,
- iPhone 7 Plus,
- Samsung Galaxy Note 7,
- Nintendo Switch,
- Samsung Galaxy J7.
Myślę, że dominacja Apple z iPhonem 7 w tym rankingu nie jest żadnym zaskoczeniem – w końcu jest to jeden z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych smartfonów na świecie. Zadziwiające może być natomiast drugie miejsce. Srebrny medal powędrował do Freedom 251 – najtańszego, bo kosztującego „aż” 4 dolary hinduskiego smartfona z Androidem. Google, niestety, nie podaje konkretnej liczby wyszukiwań. Szkoda, ciekaw jestem, jak wiele brakło hinduskiemu urządzeniu do propozycji amerykańskiego giganta.
Pierwszy model z Androidem pojawił się dopiero na 5. miejscu, a jest nim Google Pixel (którego. swoją drogą. zaczynamy właśnie testować). Na 6. i 8. pozycji znajdują się jeszcze flagowce Samsunga – odpowiednio – Galaxy S7 oraz…. Galaxy Note 7, którego problemy i wycofanie ze sprzedaży nabiły sporego ruchu w internecie i w sumie dalej to robią. Tabelę zamyka kolejna siódemka od Samsunga, tym razem poprzedzona literką J.
W zestawieniu znajduje się jeszcze jedno urządzenie. Ale jako jedyne nie jest smartfonem. Jest to konsola Nintendo Switch, czyli niedawno zaprezentowana mobilna platforma do gier, która spotkała się z dosyć dużym zainteresowaniem wśród fanów nowinek.
Jeżeli chcecie poznać najczęściej wyszukiwane rzeczy w innych kategoriach, zapraszam pod ten link. Oprócz tego, Google opublikował w serwisie YouTube film, podsumowujący rok 2016 w wyszukiwarce: