firefox browser

Mniej rozpraszaczy, więcej kreatywnej pracy – najnowsza aktualizacja Firefoxa to ukłon w stronę minimalizmu

Najnowsza wersja przeglądarki najwięcej uwagi poświęca warstwie wizualnej, choć streszczenie tego w ten sposób byłoby sporym niedomówieniem, ponieważ zmian względem poprzedniej jest znacznie więcej.

Reklama

Przeglądarka Mozilli czasy swojej świetności ma już dawno za sobą, jednak wcale to nie oznacza, że wolontariusze z całego świata i deweloperzy zdecydowali się postawić na niej krzyżyk i wywiesić białą flagę. Kolejne aktualizacje wprowadzają mnóstwo ciekawych funkcji i rozwiązań, a sama Mozilla podejmuje starania zmierzające do uświadamiania użytkowników internetu o roli, jaką odgrywa w sieci prywatność i bezpieczeństwo ich danych.

Firefox 89 – przegląd nowości

W ramach przeprojektowanego interfejsu użytkownika, na pierwszy plan w wysuwa się odświeżony design kart. Ich do tej pory kanciasta i zbita bryła została zastąpiona bardziej nowoczesną i przyjemną dla oka, z widocznymi zaokrągleniami na rogach. Aktywne w danym momencie karty są lepiej widoczne na tle pozostałych. Te nie są już dłużej „przytwierdzone” do paska adresu, zamiast tego lekko się nad nim unoszą.

Reklama

Mozilla uprościła również pasek narzędzi i uporządkowała menu kontekstowe ukryte pod symbolem trzech poziomych kresek w prawym górnym rogu. Teraz, zdaniem Mozilli, będą się w nim wyświetlać tylko najczęściej używane i najbardziej potrzebne z punktu widzenia użytkownika opcje.

źródło: YouTube / Firefox

Mozilla wspomniała także na swoim blogu, ile uwagi poświęcono ograniczeniu wszelkiego rodzaju rozpraszaczy, niepotrzebnych kliknięć i marnowania czasu. W tym celu ułatwiono wyciszanie kart odtwarzających dźwięk, powiadomienia i alerty zajmują mniej miejsca na ekranie, a i same komunikaty są bardziej przejrzyste i zrozumiałe.

Do przeglądarki zawitał również ulepszony tryb prywatny, w którym zaprezentowana jakiś czas temu funkcja o nazwie Total Cookie Protection jest domyślnie włączona. W dużym uproszczeniu polega ona na tym, że podczas przeglądania sieci dana strona będzie miała dostęp jedynie do samodzielnie wygenerowanych przez siebie ciasteczek i nie będzie mogła „podglądać” plików cookie należących do innych witryn.

Aktualizacja jest już dostępna do pobrania na komputery stacjonarne (Windows, macOS, Linux) oraz smartfony z systemami Android i iOS.