przeglądarka mozilla firefox browser

Firefox działa już natywnie na procesorach Apple M1. Uruchamia się 2,5 razy szybciej

Mozilla udostępniła ostatnią aktualizację swojej przeglądarki, oznaczając to wydanie numerem 84. Wnosi nie tylko poprawki w wersji na Androida, ale także zalicza solidny skok wydajnościowy na procesorach Apple M1.

Reklama

Twórcy przeglądarki Firefox przyznają, że rok 2020 był wyjątkowy. W marcu świat diametralnie się zmienił. Mimo to deweloperzy starali się trzymać dotychczasowego harmonogramu wydawniczego i każdego miesiąca prezentować kolejne wersje swoich programów. Nadeszła finalna aktualizacja Firefoxa w 2020 roku – więcej już nie będzie. Wnosi kilka ważnych zmian.

Firefox na Apple M1 odpala się „od strzała”

Firefox od wersji 84 będzie natywnie działał na systemie macOS i komputerach z procesorami Apple Silicon. Oznacza to radykalną poprawę wydajności w porównaniu z wersją 83. Zgodnie z testami SpeedoMeter 2.0, nowa przeglądarka uruchamia się ponad 2,5 razy szybciej niż Firefox 83. Dodatkowo, aplikacje internetowe działają nawet dwukrotnie szybciej. Wszystko wskazuje na to, że dla użytkowników Firefoxa na komputerach z procesorem Apple M1 nadeszły dobre czasy.

Reklama

Oczywiście oprócz wersji przeznaczonej na system Apple, z aktualizacji Firefoxa skorzystają także osoby używające desktopów z Windowsem. Specjalne wersje przeznaczono dla Windowsa 7, 8, a nawet zaplanowano aktualizacje na Linuksa.

Do sklepu Google Play wprowadzono także zaktualizowaną wersję apki dla smartfonów i tabletów działających na Androidzie. Chyba najbardziej widoczną zmianą będzie inny sposób aranżacji i przeglądania otwartych kart przeglądarki, od teraz bardziej przypominający menedżer kart w mobilnym Google Chrome.

Przy okazji warto wspomnieć, że Firefox 84 to ostatnia wersja przeglądarki, która obsługuje Adobe Flash.

Microsoft Office także natywnie na Apple M1

Microsoft PowerPoint presentation themes.

Przy okazji przekażę informację, że na blogu Microsoftu ogłoszono aktualizację, która wprowadza natywne wsparcie dla architektury ARM w komputerach z procesorami Apple M1.

Swoje natywne wersje ma już Word, Outlook, PowerPoint i OneNote. Microsoft wciąż pracuje nad obsługą platformy Teams w tym trybie.

 1. Hmmm no ale co to znaczy uruchamia się 2,5 raza szybciej? Zamiast sekundy to trwa 0,4 sekundy? Użytkownik na to zwróci uwagę czy to kolejny papierowy rezultat?

  1. Tym bardziej, że nie pamiętam kiedy ostatnio wyłączyłem przeglądarkę. Restartuje się sama jedynie przy aktualizacji. Przeglądarka ma nie mulić, nie zacinać się i nie pożerać ramu.

   1. No taki jest Firefox od początku istnienia nie pożera ramu nie zacina się przeglądarka internetowa umożliwia więcej możliwości na urządzeniach mobilnych Firefox , nie tylko na komputerze PC Firefox przeglądarka jest lepsza od google Chrome 87 .
    Mam na myśli że lepiej chroń prywatności w internecie Firefox od Google .
    Mam starego laptopa Apple MacBook pro i iPad mini , używa już ponad 5 lat przeglądarki internetowej Firefox os , jestem bardzo zadowolony.

    1. Nie jest bezpieczniejszy. Firefox to już trup, który praktycznie nie jest rozwijany, większość sił przerobowych devów pożera utrzymanie zgodności swojego silnika z chromium, pod który budowane są obecnie wszystkie strony www. Ja już przerzuciłem na na EDGE, polecam też przenieść się z ff, im szybciej tym lepiej, bo ff będzie coraz bardziej odstawał od konkurencji.

     1. Po 10 latach nie za bardzo myślę rezygnować z Firefoxa to zmienić przyzwyczajenia co do przeglądarki internetowej ma jeszcze safari firmowa przeglądarka internetowa Apple w MacBook pro w iPhone Firefox jak w przypadku Huawei mate 20 x mam też Firefoxa 82 jestem zadowolony z wersji na androida Firefoxa .

     2. Safari przglondarka w laptopie na telefonie i tablecie Apple a Firefox 82 nie mam zastrzeżeń chroni prywatności w internecie Firefox urachamia się 2 razy szybciej na Apple MacBooku ? ?

     3. Jeśli Firefox uruchamia się 2x szybciej od safari to (wybierz sobie):
      1. Safari to dopiero musi być obecnie syf – na Windowsie czy androidzie nie ma większych różnic w prędkości odpalania. Aż z ciekawości zobaczę czy Apple dalej wypuszcza safari dla Windowsa czy naprawdę jest tak tragicznie.
      2. Twój sprzęt już się po prostu zestarzal, a silnik chromium już się dużo bardziej mocniej rozbudował od Firefoxa.
      Mam Firefoxa z sentymentu, czasem sprawdzam co się zmieniło i dalej twierdzę, że to już ich koniec, przy życiu jeszcze trzyma ich tylko kontrakt na domyślna wyszukiwarkę googla. Może jeszcze jeden kontrakt dostaną od Microsoftu czy Yahoo, ale na więcej niż kilka lat życia max nie ma co liczyć, a pewnie za kilkanaście miesięcy już zacznie być porzucana – nie pamiętam dokładnie kiedy kontrakt z Google wygasa.

     4. DuckDuckGO często używana przeglądarka internetowa ostatnio stała się standardem jest na topie obecnie nie wiem jak to jest w przypadku Polski .
      Apple MacBook pro z 2016 r, też jest staruszek ale wszystko jest ok nowa bateria i hula jak wiatr staruszek .
      Zobaczę i poczekam jak się sytuacja rozwinie technicznie z lepszym rozwiązaniem procesora Apple wykorzystuje technologię ARM coś pozytywnego w wizerunku firmowego Apple , 2000 tysie euro z pensji to spory wydatek na zakup nowego MacBooka .
      Nie gonię za nowinkami dlatego kupuje sobie sprzęt od Apple na długie lata tak samo pasuje mi wymienić na innego iPada mini 6 bo już się za bardzo zestarzał iPad mini 2 ale działa prawidłowo tablet
      Apple iPad :,-)
      Z androida to mam telefon Huawei Mate 20 X , coś takiego ostatnio jak smartfona Oppo FX2 otrzymałem w abonamencie w Teli na przedłużenie umowy , co tu dużo mówić o stanie faktycznej rzeczywistości finansowej jak jest źle a wszystko jest bez sensu teraz , bo przecież telefony flagowe są obecnie bardzo drogie w Skandynawii nie tylko w Polsce się pogorszyło , kokosów nie ma obecnie w zarobkach podczas pandemii Covida-19 jest karach gospodarczy przestoje w pracy a pensja jest wypłacana minimalna wartość kwoty do tego co było dawniej przed jeszcze Covidem-19 bezradności na taką sytuację czeba przeczekać może to się skończy kiedyś ta pandemia , a ludzie umierają młodo bez wyjątku :,-)

    2. Silnik chromium jest lepszy, pokazują to benchmarki oraz w normalnym użytkowaniu widać różnicę. Jeżeli chodzi o prywatność zawsze można użyć przegladarek Chromium, Vivaldi, Opera. Firefox ma problemy chociażby z powodu braku szyfrowania haseł zapisanych w przeglądarce.

  2. To, że responsywność jest na wyższym poziomie. Na M1 wszystkie aplikacje dostosowane do M1 działają jakby skrzydeł dostały.

 2. Hmmm no ale co to znaczy uruchamia się 2,5 raza szybciej? Zamiast sekundy to trwa 0,4 sekundy? Użytkownik na to zwróci uwagę czy to kolejny papierowy rezultat?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama