przeglądarka mozilla firefox browser
Mozilla Firefox

Firefox działa już natywnie na procesorach Apple M1. Uruchamia się 2,5 razy szybciej

Mozilla udostępniła ostatnią aktualizację swojej przeglądarki, oznaczając to wydanie numerem 84. Wnosi nie tylko poprawki w wersji na Androida, ale także zalicza solidny skok wydajnościowy na procesorach Apple M1.

Twórcy przeglądarki Firefox przyznają, że rok 2020 był wyjątkowy. W marcu świat diametralnie się zmienił. Mimo to deweloperzy starali się trzymać dotychczasowego harmonogramu wydawniczego i każdego miesiąca prezentować kolejne wersje swoich programów. Nadeszła finalna aktualizacja Firefoxa w 2020 roku – więcej już nie będzie. Wnosi kilka ważnych zmian.

Firefox na Apple M1 odpala się „od strzała”

Firefox od wersji 84 będzie natywnie działał na systemie macOS i komputerach z procesorami Apple Silicon. Oznacza to radykalną poprawę wydajności w porównaniu z wersją 83. Zgodnie z testami SpeedoMeter 2.0, nowa przeglądarka uruchamia się ponad 2,5 razy szybciej niż Firefox 83. Dodatkowo, aplikacje internetowe działają nawet dwukrotnie szybciej. Wszystko wskazuje na to, że dla użytkowników Firefoxa na komputerach z procesorem Apple M1 nadeszły dobre czasy.

Oczywiście oprócz wersji przeznaczonej na system Apple, z aktualizacji Firefoxa skorzystają także osoby używające desktopów z Windowsem. Specjalne wersje przeznaczono dla Windowsa 7, 8, a nawet zaplanowano aktualizacje na Linuksa.

Do sklepu Google Play wprowadzono także zaktualizowaną wersję apki dla smartfonów i tabletów działających na Androidzie. Chyba najbardziej widoczną zmianą będzie inny sposób aranżacji i przeglądania otwartych kart przeglądarki, od teraz bardziej przypominający menedżer kart w mobilnym Google Chrome.

Przy okazji warto wspomnieć, że Firefox 84 to ostatnia wersja przeglądarki, która obsługuje Adobe Flash.

Microsoft Office także natywnie na Apple M1

Microsoft PowerPoint presentation themes.

Przy okazji przekażę informację, że na blogu Microsoftu ogłoszono aktualizację, która wprowadza natywne wsparcie dla architektury ARM w komputerach z procesorami Apple M1.

Swoje natywne wersje ma już Word, Outlook, PowerPoint i OneNote. Microsoft wciąż pracuje nad obsługą platformy Teams w tym trybie.