firefox browser

Firefox 72 – jeszcze więcej prywatności i koniec irytujących powiadomień

Mozilla w najnowszych wydaniu swojej przeglądarki skupia się na poprawie prywatności użytkowników. Ponadto, stara się walczyć z irytującymi komunikatami z prośbą o otrzymywanie powiadomień.

Firefox staje się coraz atrakcyjniejszą alternatywą dla Chrome’a

Rynek przeglądarek internetowych, zarówno ten na desktopie, jak i na smartfonach, został zdominowany przez Chrome’a. To oprogramowanie Google może szczycić się największą liczbą użytkowników, a konkurencja musi zadowolić się znacznie mniejszymi udziałami. Mozilla nie zamierza jednak odpuszczać i ma godny pochwalenia pomysł na rozwój swojego produktu – prywatność oraz wyższy komfort podczas odwiedzania współczesnych stron, często przeładowanych wyskakującymi okienkami i innymi komunikatami.

Opera GX – przeglądarka dla graczy wydana na… macOS

Firefox 72, który właśnie udostępniany jest na urządzenia z Windowsem, macOS i Linuksem, nie wprowadza rewolucyjnych zmian, ale powinien spodobać się osobom ceniącym prywatność. W tej wersji ulepszony mechanizm ochrony śledzenia domyślnie blokuje skrypty, które są wykorzystywane w tak zwanym fingerprintingu.

Fingerprinting to dość popularne rozwiązanie do śledzenia użytkownika, które działa niezależnie od plików cookies. Pozwala to na tworzenie spersonalizowanego profilu na podstawie danych o używanym urządzeniu, takich jak system operacyjny, lista zainstalowanych czcionek, strefa czasowa czy rozdzielczość ekranu.

Koniec denerwujących pytań

Dziś wchodząc na wiele stron internetowych jesteśmy atakowani różnymi komunikatami, na które trzeba zareagować, aby znikły i przestały zasłaniać treść. Wśród nich znajdują się wyskakujące okienka z pytaniem, czy chcemy odbierać powiadomienia z danej witryny.

Mozilla postanowiła ukryć wspominanie przed chwilą komunikaty. W Firefoksie 72 zamiast okienka wyświetlana jest niewielka ikona na pasku adresu. Dopiero po jej kliknięciu, na ekranie pojawia się komunikat, który pozwala na zaakceptowanie lub zrezygnowanie z odbierania powiadomień.

(fot. Bleeping Computer)

Nie jest to duża zmiana, ale myślę, że dla wielu osób będzie wiązała się z odczuwalną poprawą komfortu podczas przeglądania internetu.

Warto jeszcze wspomnieć o trybie Picture-in-Picture, który teraz dostępny jest również w wersji na macOS i Linuksa. Oczywiście Firefox 72 to także inne mniejsze usprawnienia i łatki bezpieczeństwa.

źródło: Bleeping Computer