rdzeń NVIDIA GeForce
(źródło: wccftech)

NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti istnieje naprawdę. Ma całkowicie nowy rdzeń graficzny

Ostatnio pojawiły się kolejne informacje dotyczące niewydanej jeszcze karty graficznej GeForce RTX 3080 Ti. Co ciekawe, opiera się ona na całkowicie nowym procesorze graficznym Ampere.

Mobilny GeForce RTX 3080 Ti pojawił się w Geekbench

Geekbench to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych benchmarków dostępnych na rynku. Program sprawdza przede wszystkim wydajność procesora, jednak można w nim znaleźć także test przygotowany z myślą o kartach graficznych (i wydajności wielordzeniowej procesorach), który opiera się na API OpenCL.

Benchmark, poza samym wynikiem, ujawnia dodatkowe informacje na temat specyfikacji testowanego sprzętu – co zdecydowanie jest bardziej interesujące, bowiem zazwyczaj przecieki zawierają jeszcze niewydane komponenty – próbki inżynieryjne, których wydajność może różnić się od gotowego produktu.

W bazie danych Geekbencha zauważony został test laptopa, który jak możecie się spodziewać, nie miał jeszcze premiery. Jest to dokładnie nadchodzący model HP Omen 17, który ma na pokładzie niezaprezentowany procesor z serii Alder Lake-P, czyli Intel Core i7-12700H z 14 rdzeniami i 20 wątkami. Procesor jest wspierany tutaj nadchodzącą, najmocniejszą mobilną kartą NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti z 16 GB pamięci wideo.

Układ, mimo tej samej nazwy, różni się od tego desktopowego, bowiem opiera się na procesorze graficznym Ampere GA103S, który obejmuje 7424 rdzenie CUDA, gdzie 256 jednostek zostało zdezaktywowanych względem podstawowego GA103. Co więcej, karta ma być wyposażana w 8 lub 16 GB pamięci wideo GDDR6 na 256-bitowej szynie (w tym przypadku jest to 16 GB).

GeForce RTX 3080 Ti Mobile
źródło: Geekbench

Porównując wynik GeForce RTX 3080 Ti w testach API Vulkan, OpenCL z istniejącymi układami graficznymi, widać, że karta przegrywa nawet z obecnie najwydajniejszym mobilnym RTX 3080, ale jak wspominałem, jest to jak na razie próbka inżynieryjna.

NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti najprawdopodobniej zostanie zaprezentowana już na początku przyszłego roku, w ramach targów CES 2022.