smartfon Xiaomi Mi 11 smartphone
Xiaomi Mi 11 (źródło: Xiaomi)

Dobra wiadomość – sporo modeli dostanie MIUI 12.5. Zła – jeszcze trochę trzeba poczekać

MIUI 12.5 to znacząca aktualizacja nakładki na smartfony Xiaomi, Redmi oraz POCO. Do sieci wyciekła lista modeli, które mają szansę ją dostać, a także orientacyjne daty udostępnienia nowej wersji oprogramowania. Według rozpiski, wielu posiadaczom urządzeń chińskiego producenta przyjdzie na nią poczekać dłużej niż się wszyscy spodziewaliśmy.

Lista jest pokaźna, ale to trochę potrwa

Dla przypomnienia, podczas premiery Xiaomi Mi 11 zaprezentowano też nową wersję interfejsu MIUI o oznaczeniu 12.5. Wcześniejsze plotki donosiły, że oprogramowanie jest już gotowe i w okolicach Nowego Roku pierwsi posiadacze urządzeń Xiaomi będą mogli z niego skorzystać.

Niestety, najwyraźniej lista zmian jest na tyle pokaźna, że aktualizacja w wersji stabilnej zawita do Europy najwcześniej dopiero za kilka miesięcy.

Xiaomi MIUI 12.5
źródło: Weibo

Odchudzone i usprawnione MIUI 12.5 będzie udostępniane zainteresowanym testerom w Chinach, gdy Xiaomi Mi 11 trafi tam do sklepów – w pierwszym tygodniu stycznia 2021 roku. Nie jest jednak wiadome, o ile dłużej przyjdzie na to poczekać użytkownikom systemu w wersji globalnej.

W pierwszej kolejności testowe MIUI 12.5 dostaną posiadacze:

  • Xiaomi Mi 10 Ultra, Mi 10 Pro, Mi 10, Mi 10 Youth Edition, CC9 Pro, CC9e, Mi 9 SE i Mi 9 oraz
  • Redmi Note 9, K30, K30 Pro, K30 Extreme Edition, K30S Extreme Edition, K30i 5G, 10X, 10X Pro, K20, K20 Pro, Note 7 i Note 7 Pro.

Druga fala udostępniania MIUI 12.5 beta została zaplanowana na okolice lutego 2021 roku. Najprawdopodobniej rozpocznie się dopiero po chińskim Nowym Roku, który w tym roku wypada 12 lutego (po tej dacie spodziewamy się też premiery Xiaomi Mi 11 Pro). Mają ją otrzymać posiadacze:

  • Xiaomi Mi 9 Pro 5G, Mi 9 Lite, Mi CC9 i Mi CC9 Meitu Edition oraz
  • Redmi Note 9 Pro 5G, Redmi Note 8 Pro, Redmi Note 8 i Redmi Note 9 4G.

Niektóre z ww. smartfonów są dostępne również w Polsce pod tymi samymi lub zmienionymi nazwami. Przeprowadzenie testów nie oznacza jednak, że mają zagwarantowaną aktualizację do wersji stabilnej.

MIUI 12.5 – kiedy stabilna wersja?

Jeśli mówimy o aktualizacji do wersji stabilnej, ta ma ona zostać udostępniona w Chinach za pośrednictwem OTA dopiero w kwietniu przyszłego roku dla czterech lub pięciu modeli smartfonów Xiaomi, tj. Mi 11, Mi 10 Ultra, Mi 10 Pro i Mi 10 oraz najprawdopodobniej również Mi 11 Pro, który nie został wymieniony na liście (jako że jeszcze nie zadebiutował oficjalnie).

Użytkownikom innych modeli smartfonów, a także osobom korzystającym z wersji globalnej oprogramowania na nową aktualizację przyjdzie poczekać jeszcze dłużej. Niestety, na ten moment nie wiemy jeszcze, jak długie będzie to oczekiwanie i które smartfony ostatecznie otrzymają MIUI 12.5.