MIUI 10 oparte na Androidzie Q trafiło na Xiaomi Mi 9 w postaci wersji beta

400 beta testerów użytkujących na co dzień Xiaomi Mi 9 zostało pobłogosławionych zaszczytem możliwości zainstalowania wypełnionej irytującymi błędami i niedoróbkami niepublicznej wersji Androida Q. Co zmieni się w nakładce MIUI wraz z najnowszym systemem od Google?

Android Q na Xiaomi Mi 9 jest oparty na MIUI 10

To dobre wieści. Nie będzie trzeba czekać na MIUI 11, żeby skorzystać z nowych możliwości systemu, dostępnych w Androidzie Q. Na poniższych zrzutach ekranu nie ma żadnych aplikacji Google, bo tester, który nimi się podzielił, korzystał z chińskiej wersji oprogramowania. Zamiast tego jest kilka apek typowych dla dystrybucji systemu w tamtym rejonie świata.

Kilka rzeczy, które można zauważyć, jest dostępnych w czystym systemie Android Q, ale inne są domeną wyłącznie usprawnionego MIUI. Na razie brak gestów 3D Air Gestures, osobnej szuflady z aplikacjami czy zadań w aplikacji MIUI Notes, ale widocznie Xiaomi skupia się na tym, by zaimplementować najważniejsze funkcje z Androida Q, a dopiero potem będzie pracować nad takimi dodatkami.

Pierwsze, co może zaskakiwać po uruchomieniu bety Androida Q na Xiaomi Mi 9, to nowy wygląd launchera. Ekran główny wygląda nieco inaczej niż dotąd – na przykład pasek wyszukiwania powędrował na dół, zmieniono ikony, a najważniejsze widżety mają inną czcionkę.

Z dodatkowych opcji – te wizualne aspekty będą mogły być modyfikowane przez użytkowników – będzie dało się ustawić niestandardowy kształt ikon czy dopasować nowe czcionki. W ustawieniach można decydować, na jak długo udzielamy jakiejś apce dostęp do lokalizacji – mamy więc więcej opcji niż „nie pozwalaj” lub „zezwól na zawsze”. Użytkownik będzie też mógł określić, jak będą grupować się jego powiadomienia. Te mniej ważne trafią do osobnego „koszyka”.

Oczywiście, na tym etapie sporo rzeczy nie działa (na przykład statystyka użycia baterii) lub działa ze zmiennym szczęściem. Teksty powiadomień nadal wyświetlają sporo chińskich „krzaczków”, a dostęp do usług Google jest utrudniony. Wiadomo – to jednak beta, i rządzi się swoimi prawami. Ważne jest to, że Android Q na Xiaomi Mi 9 nadchodzi.

Xiaomi Mi 9 – smartfon skazany na sukces (recenzja)

źródło: XDA Developers