Chromebook. (fot. pixabay.com)

Chromebooki wkrótce z pełnym pakietem Microsoft Office

Google ogłosiło, że współpracuje z firmą Parallels, aby dostarczyć pakiet biurowy Microsoft Office w wersji znanej z Windowsa na komputery z Chrome OS.

Chrome OS i problematyczny dostęp do Office’a

System operacyjny rozwijany przez Google już dawno przestał być „tylko przeglądarką internetową”. Oczywiście Chrome OS pod względem bardziej profesjonalnego oprogramowania wciąż pozostaje w tyle za Windowsem czy macOS, ale powoli zaczyna się to zmieniać.

Wśród programów, których może brakować użytkownikom Chromebooków, z pewnością znajduje się pakiet biurowy Microsoftu. Tym bardziej, że uważany jest on za najlepsze rozwiązanie na rynku, a także jego formaty plików stały się standardem.

Owszem, dostępnych jest kilka alternatywnych rozwiązań, jak najbardziej mogących się sprawdzić u domowych użytkowników. Po pierwsze, można sięgnąć po Office’a dla sieci Web lub zainstalować pakiet Microsoftu w wersji na Androida. Należy jednak zaznaczyć, że obie wymienione wersje nie posiadają wszystkich funkcji dostępnych w natywnym oprogramowaniu z Windowsa.

Ponadto, bardziej wymagający użytkownicy mogą sięgnąć po Parallels Remote Application Server, czyli rozwiązanie zapewniające dostęp do wirtualnych desktopów i aplikacji z wykorzystaniem chmury. Może jednak pojawić się poważny problem – wirtualizacja odbywa się na serwerach, co w przypadku gorszego połączenia z internetem będzie wiązać się z niezbyt komfortową pracą.

Microsoft Office zmierza na Chrome OS

Partnerstwo Google i Parallels ma przynieść pełną wersję pakietu MS Office na Chrome OS. W przeciwieństwie do Parallels RAS, aplikacje będą wirtualizowane bezpośrednio na Chromebookach.

Parallels Desktop zostanie zintegrowany natywnie z Chrome OS, co zapewni szereg korzyści – lepszą wydajność i dostęp do aplikacji w trybie offline. Ponadto, oprócz Microsoft Office, użytkownicy będą mogli uruchomić inne aplikacje wydane na Windowsa.

Jak podaje Google, nowe rozwiązanie ma być dostępne dla klientów Chrome Enterprise. Jego premiera planowana jest na jesień tego roku. Microsoft Office, a także dostęp do innych aplikacji, może przełożyć się na większą popularność Chromebooków w firmach, które w końcu mogą stać się interesującą alternatywą dla komputerów z Windowsem.