iPad Pro 2020 tablet
iPad Pro 2020 (fot. Miłosz Starzewski/Tabletowo.pl)

MS Office na iPada z obsługą Split View, ale nie w każdej aplikacji

Pakiet biurowy Microsoftu w wydaniu na iPadOS zyskał długo wyczekiwaną funkcję. Można już korzystać z widoku Split View, aczkolwiek są pewne ograniczenia.

Reklama

Wielozadaniowość na tabletach Apple

Duże wyświetlacze, wysoka wydajność, zestaw rozwiązań w systemie operacyjnym i bardziej profesjonalne oprogramowanie – to wszystko sprawia, że iPady, szczególnie modele z linii Pro, postrzegane są jako nie tylko urządzenia do konsumowania treści, ale również jako sprzęt do pracy. Taki wizerunek kreuje nawet samo Apple, wprowadzając chociażby obsługę kursora i funkcje poprawiające wielozadaniowość.

Reklama

Wśród rozwiązań, które pozytywnie przekładają się na wspomnianą wielozadaniowość, z pewnością znajduje się Split View. Funkcja pozwala na podzielenie ekranu na dwie uruchomione obok siebie aplikacje. W tym trybie można korzystać z dwóch różnych programów, a także z jednej apki otwartej w dwóch oknach.

Microsoft Word i PowerPoint wreszcie z obsługą Split View

Co ciekawe, Apple podczas omawiania nowości w Split View w trakcie zeszłorocznej konferencji WWDC, jako przykład aplikacji, którą można uruchomić w dwóch oddzielnych oknach obok siebie, pokazało Microsoft Word. Sugerowało to, że Microsoft dość sprawnie wprowadzi obsługę nowego widoku. Cóż, użytkownicy pakietu biurowego musieli czekać prawie rok i mimo tego, nie wszystkie aplikacje MS Office otrzymał wsparcie.

https://twitter.com/nelsonehus18/status/1259711084065243141?s=20

Ostatnia aktualizacja dodała możliwość korzystania z widoku Split View dla dwóch aplikacji będących częścią Office’a. Pierwsza to Microsoft Word, z kolei druga to Microsoft PowerPoint. Od teraz użytkownicy tabletów Apple mogą pracować z dwoma dokumentami lub prezentacjami na jednym ekranie, bez konieczności przełączania się między oddzielnymi oknami.

Jak już wspomniałem we wstępie, nadal występują pewne ograniczenia. Arkusz kalkulacyjny Microsoft Excel nie doczekał się obsługi Split View. Powinno się to zmienić w jednej z kolejnych aktualizacji, ale obecnie nie jest znana żadna konkretna data.

Kolejna duża zmiana w drodze

Warto dodać, że następnym ważnym krokiem w rozwoju Microsoft Office na iPadOS będzie dodanie wsparcia dla wygodniejszego nawigowania za pomocą kursora. Powinno to jeszcze bardziej zbliżyć doświadczenia z korzystania z pakietu do tych znanych z komputerów.

Oczywiście nie sprawi to, że nagle tablety Apple w każdym scenariuszu zastąpią komputery Mac, ale z pewnością zwiększy to komfort pracy z Wordem czy Excelem.

Polecamy również:

iPad Pro 11″ 2020 – czy to już komputer? (recenzja)

źródło: 9to5Mac