Microsoft musiał stworzyć Surface, a oto dlaczego

Microsoftowi palił się grunt pod nogami i wprowadzenie na rynek tabletu Surface było jedynym sposobem na utrzymanie się w grze. Tak wynika z anonimowych wypowiedzi twórców podzespołów, którzy pracują dla giganta z Redmond. Microsoft, niegdyś największy producent komputerowego oprogramowania, ze smutkiem zauważył, że przespał narodziny nowego, niezwykle lukratywnego i perspektywicznego, segmentu rynku – mobilnego.

Jak twierdzi źródło, Microsoft nie obawia się o przyszłość smartfonów z systemem Windows Phone 8, ale martwią go tablety internetowe, wśród których prym wiodą produkty Apple, Google i Amazon. Bynajmniej nie chodzi o chęć zawładnięcia rynkiem „dachówek”, a o zatrzymanie lub przekierowaniu jego rozwoju na tor, który finansowo sprzyjałby Microsoftowi. Innymi słowy, tablety stały się zagrożeniem dla komputerów osobistych i przenośnych, które są głównym źródłem zarobku prowadzonego przez Steve’a Ballmera koncernu. Czując na karku oddech konkurencji, Microsoft potrzebował ramki wykorzystującej i podkreślającej możliwości systemu Windows 8 oraz reklamującej markę. Chcąc zachować pełną kontrolę nad sprzętem, oprogramowaniem użytkowym i wbudowanym, gigant z Redmond nie mógł zlecić skonstruowania jej któremuś z producentów (zresztą, oni są dlań konkurencją). W ten sposób powstał Surface – urządzenie, które ma kilka zadań, a podbicie rynku to tylko jedno z nich.

Microsoft Surface musi przyspieszyć tempo rozwoju tabletów internetowych i pokazać zarówno producentom, jak i klientom, jak powinna wyglądać nowoczesna „dachówka”: szybka, wyposażona w wiele portów, łącząca funkcje biznesowe i multimedialne, atrakcyjna wizualnie, a przede wszystkim będąca narzędziem, nie zabawką. Ponadto, Surface musi stać się modelem prezentującą potęgę pakietu usług Microsoftu: tablet, system Windows 8, pakiet biurowy Office 2013, Marketplace i wiele innych. Jeśli wierzyć Eldarowi Murtazinowi, rosyjskiemu guru technologicznemu mającego dostęp do informacji z pierwszej ręki, pod koniec roku na rynku pojawią się zestawy tablet + telefon. Kiedy to się stanie, Microsoft Surface sprzedawany ze smartfonem działającym w oparciu o Windows Phone 8 stanie się całkiem potężnym narzędziem. Według Murtazina, systemy Windows 8 i Windows Phone 8 będą oferować stabilną synchronizację danych, która pozwoli na płynną pracę na obu urządzeniach jednocześnie.

Czas pokaże, czy Microsoft dokonał słusznego wyboru stając się producentem nie tylko oprogramowania, ale także sprzętu docelowego. Podobną decyzję podjął wiele lat temu tworząc pierwsze akcesoria do komputerów (myszki, klawiatury, pad, etc) i chyba nie żałuje, gdyż kolejne generacje tych produktów pojawiają się na rynku.

via DigiTimes