Microsoft Surface Duo
Microsoft Surface Duo (źródło: Microsoft)

Microsoft będzie miał trudną przeprawę z Surface Neo i Duo. I nie chodzi o sprzęt, a o aplikacje

Nie martwię się o dopracowanie hardware’u, jeśli chodzi o nowe projekty Microsoftu. Surface Neo i Duo wyglądają świetnie, i jestem pewien, że pod względem sprzętowym będą prezentować wysoki poziom. Coś mnie jednak niepokoi, kiedy myślę o tym, jak poradzą sobie z aktualnymi i nowymi aplikacjami.

Widocznie moje obawy nie są obce także innym, a zwłaszcza ludziom, którzy będą chcieli stworzyć program działający na sprzęcie z dwoma ekranami. Jak się do tego zabrać? Microsoft opublikował na swoim blogu kilka zasad, którymi będzie chciał się kierować, stawiając wymagania przed deweloperami aplikacji.

Reklama

Obecne aplikacje zawsze zadziałają na jednym z ekranów

To zapewnienie jest ważne, zwłaszcza dla Surface’a Duo, który będzie działał na Androidzie. Niekonwencjonalna forma urządzenia mogłaby wymuszać na deweloperach opracowanie specjalnych wersji aplikacji, a już widzę, jak tysiące twórców chętnie przepisuje swoje programy, by te odpowiadały specyfice podwójnych ekranów. Microsoft pamięta historię związaną z Windows Phone i Windows Mobile, i wie, jak kiepskim pomysłem jest wymuszanie na deweloperach czegokolwiek.

Tak wygląda uproszczony schemat dostępności systemów i aplikacji na różnych urządzeniach Microsoftu

 

Wydaje się więc, że teraz nic nie dzieje się „na szybko” – Mikromiękki pokazał, jakich sprzętów można spodziewać się za rok, a do tego czasu twórcy aplikacji będą mogli skorzystać z interfejsów API, pozwalających na rozszerzenie możliwości obecnych aplikacji o kilka funkcji przygotowanych specjalnie pod urządzenia z dwoma ekranami. Microsoft nazywa to API „powszechnym modelem ulepszania istniejących aplikacji”, ale trudno powiedzieć, ile takie dostosowanie programu wymaga pracy.

Ważne jest to, że firma najpierw pomoże deweloperom a dopiero później wprowadzi sprzęt na rynek. Jedną z przyczyn upadku mobilnego Windowsa było przeświadczenie Microsoftu, że najważniejsze jest szybkie wydanie urządzeń z nowym systemem – aplikacje początkowo były mocno zaniedbywane, co zemściło się w późniejszym czasie.

Sukces Surface Neo i Duo zależeć będzie od wielu czynników

To, czy Microsoftowi uda się z powodzeniem rozpocząć modę na sprzęty z dwoma ekranami, jest wysoce niepewne. Ich użytkownicy muszą nie tylko móc kupić dane urządzenie (a więc dostępność) nie tracąc przy tym fortuny (a więc cena), ale także widzieć sens w użytkowaniu „podwójnego” smartfona czy tabletu. I tu potrzebne są użyteczne, popularne aplikacje, wzbogacone o funkcje wspierające drugi ekran i rzeczywiście pomagające użytkownikowi czuć się panem rzeczy wyświetlanych na ekranach. A to już w dużej mierze będzie zależeć od zewnętrznych programistów.

Przed Microsoftem – ponownie – stoi trudne zadanie. O tyle dobrze, że firma wyciągnęła już pewne lekcje z przeszłości i wreszcie wlewa mleko do płatków, a nie odwrotnie.

Microsoft Surface Duo ma mieć aparat „światowej klasy”

źródło: Microsoft dzięki Slashgear