Microsoft Surface Duo
Microsoft Surface Duo (źródło: Microsoft)

Microsoft Surface Duo ma mieć aparat „światowej klasy”

Prezentacja Surface Duo na początku października 2019 roku była dla nas dużym zaskoczeniem, ponieważ nie spodziewaliśmy się, że Microsoft pracuje nad takim urządzeniem. Nie jest ono jeszcze gotowe do rynkowej premiery – do sprzedaży trafi dopiero w grudniu 2020 roku. Przedstawiciel producenta zadeklarował jednak, że zaoferuje ono aparat „światowej klasy”.

Cały czas zastanawiam się, dla kogo jest Surface Duo. Podczas pierwszej prezentacji Panos Panay nie pokusił się o wyjaśnienie, więc możemy tylko dywagować, z myślą o jakich użytkownikach powstaje ten produkt. Tym bardziej, że nie jest to jednoznaczny sprzęt – to połączenie smartfona, tabletu i podręcznego laptopa z Androidem na pokładzie w dość nietypowej formie.

Microsoft Surface Duo
Microsoft Surface Duo (źródło: Microsoft)

Jako że do rynkowej premiery Surface Duo pozostaje ponad 12 miesięcy, ostateczna specyfikacja tego urządzenia nie jest znana. Właściwie jedynym pewnikiem jest zastosowanie dwóch ekranów o przekątnej 5,6 cala każdy – reszta podzespołów może się jeszcze zmienić. Trochę to bez sensu, ponieważ 13 miesięcy to kupa czasu i nie do końca rozumiem, dlaczego Microsoft zapowiedział ten sprzęt tak wcześnie, skoro aktualnie to wciąż bardziej prototyp aniżeli gotowy produkt.

Słowo się jednak rzekło i nie pozostaje nam nic, jak czekać na rynkową premierę Surface Duo. Pytanie tylko, czy warto? Trudno powiedzieć, bowiem ostateczna specyfikacja nie jest znana. Panos Panay z Microsoftu zadeklarował, że trwają prace nad aparatem „światowej klasy”, lecz niezmiennie są to tylko zapowiedzi, a nie gotowe rozwiązanie, które moglibyśmy ocenić.

Co ciekawe, niewykluczone, że Surface Duo nie będzie wyglądał tak, jak Microsoft przedstawia go na filmach promocyjnych. Jeden z prototypów tego urządzenia ma bowiem okrągły otwór na tylnej ścianie jednej z części, w którym mógłby znaleźć się aparat. Na oficjalnych materiałach aparat jest tylko jeden, nad jednym z ekranów. Nie jest to żadnym problemem, ponieważ wyświetlacze w tym sprzęcie da się obrócić o 360°, ale możliwe, że producent doda drugi, dużo bardziej zaawansowany (i „światowej klasy”).

Prototyp Microsoft Surface Duo (źródło: Marques Brownlee)

Niezmiennie, jako że do premiery rynkowej Microsoft Surface Duo pozostaje ponad rok, po drodze wiele może się zmienić i dopiero bliżej grudnia 2020 roku dowiemy się, jaki ostatecznie będzie i co finalnie zaoferuje ten sprzęt.

Źródło: WindowsArea.de, Marques Brownlee przez GSMArena