Huawei ruszy z własną usługą map w październiku. Google Maps na razie niezagrożone

Apple ma własne mapy, Microsoft ma własne mapy, i – co oczywiste – Google ma własne Mapy. Ta ostatnia usługa jest bez porównania najbardziej popularna z wymienionych, zapewne z powodu dostępności na największej liczbie urządzeń i platform. Ta sytuacja może jednak nie trwać wiecznie.

Huawei ogłosiło, że w październiku zamierza ruszyć z własną usługą map. Najwyraźniej po konflikcie handlowym ze Stanami Zjednoczonymi chiński gigant elektroniki chce zmniejszyć swoją zależność od usług Google. Co prawda Harmony OS nie zastąpi Androida w smartfonach Huawei (przynajmniej na razie), ale w razie czego system Huawei jest gotowy na odłączenie się od Google’a.

Reklama

Podobnym działaniem „od zaplecza” charakteryzuje się Map Kit, czyli usługa map Huawei. Przeznaczona jest nie do bezpośredniego użytku dla wszystkich, a jako platforma dla programistów do tworzenia aplikacji wykorzystujących możliwości map.

Map Kit ma zostać opracowany we współpracy z rosyjską firmą Yandex i amerykańską witryną turystyczną Booking Holdings. Ma działać także w porozumieniu z lokalnymi usługami map. Będzie dostępny w 40 językach i obejmie obszarem działania 150 krajów i regionów.

Według Zhanga Pigana, szefa usług chmurowych w Huawei Consumer Business Group, Map Kit zapewni informacje o warunkach na drodze w czasie rzeczywistym. Zaawansowany system nawigacji, który powstanie na podstawie tej platformy, będzie rozpoznawał, kiedy samochód zmienia pas i obsłuży funkcje rzeczywistości rozszerzonej.

Na razie nie wygląda to na coś, czego Mapy Google miałyby się obawiać, ale stopniowe budowanie przez Huawei na zapleczu całej sekcji podstawowych usług będących siłą Google’a jest zwiastunem zmian, które na pewno nadejdą w przyszłości.

Mapy Google z odświeżonym ekranem nawigacji i szerszym dostępem do funkcji AR

źródło: chinadaily.com.cn przez GizChina