Mapy Google pomogą dbać o środowisko. Dowiemy się, gdzie warto oddać zużytą elektronikę

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, a wspominam o tym nie bez powodu. Najnowsze funkcje w aplikacji Mapy Google mają pomóc użytkownikom w dbaniu o naszą planetę.

Reklama

Tym razem nie jest to tylko marketing

W przypadku firm technologicznych ostatnio modne stało chwalenie się inicjatywami, które w założeniach, mają mieć pozytywny wpływ na środowisko. Jedni starają się ograniczyć pozostawiany ślad węglowy, niektórzy usuwają ładowarki z pudełek smartfonów, a inni wdrażają w swoim oprogramowaniu rozwiązania skierowane dla użytkowników, którym zależy na dbaniu o Ziemię.

Niestety, nie zawsze podejmowane działania faktycznie wpływają na środowisko. Zdarza się bowiem, że mamy do czynienia po prostu z marketingowymi hasłami, które mają sprawić, że będziemy postrzegać konkretną korporację jako „tą dobrą”. Nie do takiej kategorii zaliczymy nowości, które przygotowało Google. Tutaj jak najbardziej należy docenić kroki wykonane przez firmę z Mountain View.

Mapy Google wskażą miejsca, w których oddamy odpady do recyklingu

Jak informuje serwis Android Police, Mapy Google wkrótce ułatwią użytkownikom znalezienie firm zajmujących się recyklingiem zużytych urządzeń, a także innych odpadów. Dzięki temu w łatwy sposób zlokalizujemy miejsce, w którym powinniśmy pozbyć się różnego rodzaju śmieci.

Mapy Google
(fot. Android Police)

Zweryfikowane firmy mogą już korzystać z nowych narzędzi, aby wprowadzić odpowiednie informacje o prowadzonej działalności dotyczącej recyklingu. Przykładowo, mogą poinformować, że przyjmują odzież, akumulatory, elektronikę, szkło, tworzywa sztuczne lub niebezpiecznie odpady.

W celu jak najsprawniejszego uzupełnienia bazy o punkty recyklingu, w tym także niezweryfikowane firmy, użytkownicy aplikacji Mapy Google również będą mogli podawać stosowne informacje. Odbędzie się to między innymi w formie odpowiedzi na wcześniej przygotowane pytania.

Nowe rozwiązanie to naprawdę bardzo dobry pomysł, aczkolwiek wymaga jeszcze dopracowania. Brakuje chociażby opcji filtrowania wyników wyszukiwania, tak aby mieć szybki podgląd firm zajmujących się wyłącznie recyklingiem akumulatorów lub tworzyw sztucznych. Niewykluczone jednak, że niedociągnięcia te wkrótce zostaną wyeliminowane.

Warto dodać, że to nie jedyna zmiana, która może uczyć Mapy Google bardziej ekologiczną aplikacją. Algorytm wyznaczania drogi w nawigacji ma wkrótce priorytetowo traktować trasy ekonomiczne.