(fot. Tabletowo.pl)

Mapy Google zyskały tryb ciemny, ale nie zawsze działa on poprawnie

Długo musieliśmy czekać, aby aplikacja Mapy Google w końcu otrzymała pełny tryb ciemny. Okazuje się jednak, że jego implementacja nie jest idealna i pojawiają się błędy w interfejsie.

Reklama

Problematyczne przejście na ciemną stronę mocy

Informacje o planach Google dotyczących wdrożenia pełnego ciemnego motywu pojawiały się jesienią zeszłego roku. Oznacza to, że już wówczas lub nawet wcześniej firma z Mountain View testowała ciemniejszy interfejs w całej aplikacji. Tak, Google miało naprawdę sporo czasu, aby dopracować wyczekiwany tryb, ale mimo tego, użytkownicy skarża się na błędy.

Serwis Autoevolution zwraca uwagę na coraz popularniejszy wątek na Reddicie, w którym możemy przeczytać o problemach związanych z poprawnym działaniem ciemnego motywu w aplikacji Mapy Google. Błąd występuje głównie tuż po uruchomieniu prowadzenia do celu w nawigacji – wówczas, przez ułamek sekundy, zauważalne jest mignięcie białego interfejsu. Aplikacja po prostu na chwilę przełącza się na jasny motyw.

Mapy Google – ciemny motyw
(fot. Tabletowo.pl)

Przeglądając wątek umieszczony na forum Reddit, wyraźnie widać, że opisany problem pojawia się przede wszystkim na smartfonach z serii Pixel – 3a, 3a XL, 4a i 4 XL, a także 5. Zauważyłem jednak, że identyczny efekt występuje także na moim LG G7 – Android 10 i obecnie najnowsza wersja nawigacji Mapy Google (10.62.1).

Nie takiej jakości oczekujemy po Google

Dodam, że chwilowe przełączenie się na jasny motyw pojawia się za każdym razem, gdy włączam nawigację. Nie jest to problem, który uniemożliwia korzystanie z aplikacji, ale potrafi być dość irytujący, szczególnie podczas korzystania z nawigacji nocą. Z pewnością nie takiej jakości oczekuję po Google i to szczególnie w przypadku jednej z najpopularniejszych aplikacji.

Obecnie pozostaje czekać na aktualizację, która usunie problem z interfejsem. Nie wiemy jeszcze, kiedy niezbędnie poprawki zostaną wdrożone. Warto tutaj dodać, że Mapy Google w wersji na iOS wciąż nie doczekały się pełnego ciemnego motywu.

Po zainstalowaniu wersji 10.62.1 doświadczyłem jeszcze jednego błędu. Aplikacja już kilkukrotnie wyłączyła się bez żadnej szczególnej przyczyny. Zazwyczaj dzieje się to tuż po uruchomieniu lub próbie aktywowania prowadzenia do celu. Problem wcześnie nie występował.